W hołdzie bohaterowi PDF Drukuj
wtorek, 01 grudnia 2015 07:55

29 listopada 2015 r. uczeń klasy IIIi Technikum nr 1, Maciej Kisieliński, który wykazuje szczególne zainteresowanie historią, pod opieką swojego nauczyciela – Włodzimierza Chybowskiego – wziął udział w inauguracji projektu edukacyjnego „Jan Karski. Bohater ludzkości”.  Organizatorem tego spotkania była Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski.

Jan Karski jest ikoną walki o godność i prawa człowieka, oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości, takie jak odpowiedzialność za losy bliźnich, odwaga i prawość (ze strony http://www.jankarski.net/pl.). Warto jeszcze dodać, że Jan Karski, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, został w 2012 r. pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta USA Baracka Obamę najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim, Medalem Wolności.

Spotkanie, w którym uczestniczyli tylko imiennie zaproszeni przedstawiciele 38 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu województwa mazowieckiego odbyło się w Sali Kinowej Arkad Kubickiego (Zamek Królewski w Warszawie) w ramach Targów Książki Historycznej. Wśród zaproszonych gości był m.in. przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej, ambasador Izraela, a także dyrektor Muzeum Historii Polski. Zaproszone szkoły otrzymały egzemplarze „Tajnego Państwa” autorstwa Jana Karskiego oraz „1920 rok” napisany przez Józefa Piłsudskiego. Wręczono również multimedialne pakiety edukacyjne poświęcone Janowi Karskiemu.

Warto podkreślić, że było to dla naszej szkoły już kolejne, po październikowym  zaproszeniu na Koncert w Filharmonii Narodowej „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”, wyróżnienie za popularyzację historii wśród młodego pokolenia. Tym bardziej, że szkół spoza Warszawy nie było wcale tak wiele…

Przygotował: W. Chybowski