"Pola tętniące życiem - kampania edukacyjna na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" PDF Drukuj
wtorek, 22 grudnia 2015 12:58

W dniu 16 grudnia w Zespole Szkół Nr1 odbyło się spotkanie nauczycieli biologii i przyrody z powiatu sokołowskiego oraz osób zainteresowanych ochroną różnorodności biologicznej z przedstawicielem Towarzystwa Przyrodniczego ,,Bocian''.

Pan Maciej Cmoch przedstawił m.in. efekty projektów pn.: „Ochrona kulika wielkiego w kluczowych ostojach gatunku w Polsce” oraz ,,Ochrona błotniaka łąkowego w Polsce”. Dokumenty ten powstały w odpowiedzi na obserwowany na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat drastyczny spadek liczebności tych ptaków w Polsce oraz kurczące się areały siedlisk umożliwiających osobnikom tych gatunków bezpieczne odchowanie młodych do wieku lotności.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane m.in. wyniki badań terenowych dotyczących krajowej liczebności zagrożonych populacji w ich najważniejszych ostojach w Polsce m.in. w powiecie sokołowskim. Przedstawiono najistotniejsze zagrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem drapieżnictwa oraz strat w lęgach powodowanych intensywną gospodarką rolną, a także wykonywane i proponowane działania ochronne.

Wszyscy nauczyciele otrzymali pakiet edukacyjny i zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

O projekcie można przeczytać na stronie: http://pola.bocian.org.pl/o-projekcie

Przygotowała: M. Przyborowska