V edycja konkursu ogólnopolskiego zorganizowanego w ramach projektu „O tym nie można zapomnieć…spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” PDF Drukuj
wtorek, 23 lutego 2016 09:07

Już po raz drugi w historii naszej szkoły nasi uczniowie wezmą udział w wyjeździe do Ravensbrück (Niemcy), w dniach 15 – 18 kwietnia 2016 r., który organizowany jest przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (Centrala w Warszawie). W tych dniach odbędą się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego z udziałem byłych więźniarek.

Wyjazd ten, w całości finansowany przez organizatora, jest nagrodą za II miejsce dla naszych uczniów, którzy pod kierunkiem nauczyciela historii Włodzimierza Chybowskiego i przy pomocy nauczyciela informatyki Mariusza Kurowskiego przeprowadzili w maju 2015 r. wywiad z b. więźniarką obozu w Ravensbrück – Marianną Danutą Janowską mieszkającą w Warszawie. Na tej podstawie przygotowano film, który został przekazany do IPN jako źródło historyczne. Jego skrócona wersja będzie natomiast zaprezentowana przez uczniów podczas seminarium w Niemczech.

Po raz kolejny okazuje się, że warto uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach czy projektach edukacyjnych, ponieważ wiele można się przy tej okazji nauczyć, ale przede wszystkim poznać wiele interesujących osób, w tym świadków historii, a do tego jeszcze, wraz z innymi rówieśnikami z różnych szkół w Polsce, wziąć udział w bardzo ciekawej wycieczce do Niemiec. Przekonają się już niedługo o tym Grzegorz Krysiak z kl. IIb i Maciej Kisieliński z kl. IIIi.

Gratulujemy.

Przygotował: W. Chybowski