RODZICE

NAUCZYCIELE

"Przez bajki w świat"

OSIĄGNIĘCIA

Spektakl profilaktyczny "Upadły Anioł" PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   

  

Dnia 23.02.2016r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz mieli okazję obejrzeć występ Teatru "Kurtyna" z Karkowa w spektaklu profilaktycznym pt. "Upadły Anioł".

Akcja spektaklu „Upadły Anioł” koncentruje się na kolejnych odsłonach tragicznej w finale historii, która dotyka przeciętną, typową szkolną społeczność. Maks i jego sympatia, Miła, zafascynowani iluzorycznym, pełnym fałszywych miraży światem, którego obraz kreowany jest w mediach elektronicznych i grach komputerowych, całkowicie zatracają kontrolę nad kreowanymi przez niego emocjami i powoli zrywają swoje relacje ze środowiskiem rówieśniczym. Fascynacja przemocą, chęć zwrócenia na siebie uwagi i dominacji, brak empatii, poczucia wspólnoty, wykreowana przez wirtualnych idoli potrzeba zaprzeczania tradycyjnym i uznanym wartościom etycznym doprowadza tę dwójkę do wynaturzenia relacji uczuciowej, która była początkiem ich związku. Zamiast niej pojawia się przemożna chęć rywalizacji i ekstremalne próby wykreowania swojej wartości w podejmowanych bezmyślnie zachowaniach ryzykownych. Jednak przeniesione z wirtualnego świata wzorce nie mają prostego zastosowania w realnym świecie. Terroryzując swoich rówieśników swoja domniemaną wyższością, postanawiają wykorzystać do realizacji swoich celów Łukasza. Jednak w odróżnieniu od gier komputerowych i teledysków, finał ich poczynań ma swoje konsekwencje w rzeczywistości prawdziwej, w której odpowiedzialność za swoje wybory jest nieodłącznym składnikiem wolności. Spektakl „Upadły Anioł” to kolejna propozycja Teatru Kurtyna, realizująca założenia profilaktyki uniwersalnej i selektywnej, których zestawienie wykorzystuje podstawowe strategie: informacyjne, alternatyw, zmniejszania szkód.

Galeria

Wśród poruszonych w spektaklu problemów, związanych z budowaniem bazy czynników chroniących, należy wymienić:

  • przyczyny, przebieg i skutki uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych ( gry komputerowe, media),
  • skutki braku rozpoznawania emocji, kontroli i zarządzania nimi,
  • problem antagonistycznego realizowania poczucia „ja” wobec norm wspólnotowych,
  • problem przemocy emocjonalnej i psychicznej realizowanej za pomocą środków publikacji i łączności elektronicznej oraz jej skutków w procesie kształtowania postaw osobowościowych i integracji społecznej ludzi, którzy są jej ofiarami,
  • normy etyczne i prawne, regulujące skutki zachowań ryzykownych i przestępczych,
  • problem dysfunkcji i wulgaryzacji języka, używanego w budowaniu relacji personalnych.

Młodzież z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem śledziła losy bohaterów utożsamiając się z nimi dzięki czemu bardziej mogli uświadomić sobie negatywne konsekwencje przyjmowania środków psychoaktywnych jak i stosowania cyberprzemocy.

 

BIP Zespół Szkół Nr 1




Fanpage

KALENDARZ SZKOLNY

                                                                                                             

Klub języka angielskiego

SPOSÓB NA TEATR

WFOŚiGW

WYCIECZKI

 

 




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla themes  Valid XHTML and CSS.