Klasy o profilu wojskowym z ZS Nr 1 w Sokołowie Podlaskim na szkoleniu w garnizonie siedleckim PDF Drukuj

Historia klas mundurowych w Polsce sięga 12 lat. Obecnie klasy takie działają w ponad 200 szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju. Uczy się w nich ponad 20 tysięcy młodych ludzi. Na zajęciach z „edukacji dla bezpieczeństwa” oraz przedmiocie „służba wojskowa” uczniowie poznają wojskowe abecadło, a dzięki podpisanym między szkołami a wojskiem porozumieniom mogą też korzystać np. z wojskowych placów ćwiczeń, strzelnic i poznać od kuchni życie w koszarach.

W Zespole Szkół Nr 1 im, K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim na dzień dzisiejszy istnieją trzy klasy o profilach wojskowych: technik-spedytor oraz technik logistyk, do których uczęszcza 149 osób.

Młodzież ZS Nr 1 już dwukrotnie uczestniczyła w zajęciach szkoleniowych zorganizowanych w Garnizonie Siedleckim 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej . Zajęcia z młodzieżą prowadzili instruktorzy z Kompanii Rozpoznawczej pod dowództwem porucznika Roberta Borkowskiego. Zgodnie z umową o współpracy opiekę nad młodzieżą ZS Nr 1 sprawuje właśnie siedlecka Kompania Rozpoznawcza.

Na pierwszym szkoleniu które odbyło się 11 stycznia 2016r młodzież ZS Nr 1 zapoznała się z :

• strukturą organizacyjną Garnizonu Siedlce,
  • bronią i sprzętem będącym na wyposażeniu pododdziałów,
  • salą tradycji jednostki,
  • musztrą indywidualną i zespołową.

Na szkoleniu w ostatnich dniach lutego 2016r. młodzież uczestniczyła w zajęciach z:

• obrony przed bronią masowego rażenia: szkolenie przeciwchemiczne obejmowało posługiwanie się maską przeciwgazową MP5,
  • zajęcia z terenoznawstwa: określanie azymutu za pomocą busoli AK.
  • musztra indywidualna i zespołowa.

Do końca roku szkolnego planowanych jest jeszcze kilka wyjazdów, na których realizowanych będzie wiele zagadnień związanych z edukacją obronną.

Opracowanie: ZS Nr 1