Goście z Ukrainy w Zespole Szkół Nr 1 PDF Drukuj

Od poniedziałku 11 kwietnia do piątku 15 kwietnia w naszej szkole przebywali Goście z Ukrainy, chłopcy, uczniowie szkoły średniej z Dubna, którzy w najbliższej przyszłości pragną podjąć studia na polskich uczelniach wyższych.

W poniedziałek w Zespole Szkół Nr 1 uczniów z Dubna powitała pani Dyrektor Małgorzata Baranowska, wicedyrektorzy, nauczyciele oraz społeczność uczniowska. Zgodnie z decyzją Pani Dyrektor Goście z Ukrainy przez cały tydzień uczęszczali na zajęcia do klasy III F (technik  logistyk).  Młodzież tej klasy z ogromną sympatią i życzliwością przyjęła nowych kolegów i szybko się z nimi zaprzyjaźniła. Język nie był barierą we wzajemnych kontaktach, ponieważ zarówno młodzież z Ukrainy jak i młodzież z Polski porozumiewała się w języku angielskim i języku rosyjskim. Ponadto ukraińscy Goście dobrze posługiwali się językiem polskim.

Szybko okazało się, że młodzi ludzie mają wspólne zainteresowania i podobne pasje, dlatego oprócz czasu spędzonego ze sobą podczas zajęć lekcyjnych chętnie spotykali się popołudniami na wspólnych spacerach i rozmowach.

Młodzież z Ukrainy, w towarzystwie koleżanek i kolegów z Polski, miała możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc naszego miasta. Brali udział we wspólnych wycieczkach do Warszawy, Siedlec, Węgrowa i Liwa. Zapoznali się ze specyfiką i funkcjonowaniem naszej szkoły, uczestniczyli w zajęciach z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych (w zajęciach z logistyki, ekonomii, informatyki, gastronomii, obsługi kelnerskiej i hotelarstwa, ratownictwa medycznego). Szczególnie cieszyli się z udziału w zajęciach sportowych i strzeleckich, a także integrowali się podczas wspólnej gry w kręgle czy też na sobotniej dyskotece, która była podsumowaniem pobytu Gości z Ukrainy w naszym mieście.

W ramach podziękowania za wspólnie spędzony czas młodzież z klasy III F obdarowała kolegów z Dubna pamiątkowymi kubkami przedstawiającymi najważniejsze zabytki stolicy Polski - Warszawy.

Wspólnie spędzony czas szybko minął, ale z pewnością pozostaną bardzo miłe wspomnienia, zdjęcia oraz e-maile. Pobyt tak sympatycznych Gości w naszym mieście i w naszej szkole przyniósł bardzo dobre owoce w postaci przyjaźni, wymienionych doświadczeń oraz ćwiczenia umiejętności porozumiewania się w języku angielskim i rosyjskim. Wierzymy, że niebawem spotkamy się ponownie z kolegami z Dubna, gdy Ci już niedługo być może rozpoczną studia w Polsce, czego życzymy im z całego serca.

Przygotowała: Marta Stelmach