RODZICE

NAUCZYCIELE

"Przez bajki w świat"

OSIĄGNIĘCIA

Projekt edukacyjny "O tym nie można zapomnieć … " PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   
środa, 20 kwietnia 2016 14:09

O tym nie można zapomnieć … - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów  i łagrów

Już po raz drugi w ciągu ostatnich lat grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w kolejnej, piątej już edycji projektu edukacyjnego: O tym nie można zapomnieć … - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów. Organizatorem tego projektu było Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.

Celem projektu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat funkcjonowania systemu totalitarnego – zbudowanego w Niemczech – opartego na nacjonalizmie i rasizmie oraz powstałego w ZSRR – odwołującego się do komunizmu, oraz zaznajomienie uczniów z techniką dokumentowania relacji świadków historii w formie notacji historycznej.

Galeria

Opracował: Włodzimierz Chybowski

Najważniejszymi punktami projektu było zorganizowanie:

  • warsztatów dla uczniów pt. Jak przygotować się do spotkania ze świadkiem historii
    i utrwalić to spotkanie w postaci notacji
    ;
  • seminarium, podczas którego młodzież spotkała się z byłymi więźniarkami Ravensbrück, historykami, działaczami organizacji pozarządowych i dziennikarzami;
  • publicznej prezentacji wypracowanych podczas projektu materiałów;
  • wyjazdu nagrodzonej grupy uczniów na uroczystość obchodów 71. rocznicy wyzwolenia obozu w Ravensbrück (Niemcy).

Z naszej szkoły w wyjeździe do Niemiec w dniach 15-18.04.2016 r. wzięli udział: Grzegorz Krysiak z kl. IIb i Maciej Kisieliński z kl. IIIi wraz ze swoim nauczycielem historii Włodzimierzem Chybowskim, głównym koordynatorem Projektu w szkole.

W sobotę, 16 kwietnia, najważniejszym punktem programu było zaprezentowanie przez poszczególne zespoły efektów swojej pracy w postaci filmów zawierających fragmenty nagranych przez siebie wywiadów z byłymi więźniarkami obozu w Ravensbrück lub łagrów na terenie ZSRR. Obserwatorami tych prezentacji było 19 kobiet ocalałych z KZ Ravensbrück oraz zainteresowana tą tematyką publiczność niemiecka.

                W niedzielę, 17 kwietnia, miały miejsce centralne obchody 71. rocznicy wyzwolenia więźniów kobiecego koncentracyjnego obozu w Ravensbrück. Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości, wysłuchaniu kantora i koncertu wiolonczelistki, arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, celebrował w języku polskim i niemieckim mszę świętą. Następnie można było zwiedzić teren byłego obozu. Wielkie wrażenie wywarło szczególnie krematorium (prochy wysypywano do okalającego obóz jeziora), budynek Komendantury obozu, miejsca po barakach… Ta żywa lekcja historii została jeszcze spotęgowana bezpośrednim kontaktem z kobietami, które przeżyły to piekło.

                Wielkie podziękowanie należy się uczniom, którzy od początku brali udział w pracach w ramach Projektu, a którzy nie mogli wziąć udziału w wyjeździe: Klaudii Matysiak i Sylwii Kulik z kl. IIb. Ponadto bez pomocy p. Mariusza Kurowskiego (przygotowanie filmu), p. Izabeli Rudaś (wersja niemiecka filmu, napisy) i p. Magdy Linczewskiej (wersja angielska wystąpienia uczniów podczas prezentacji) międzynarodowy sukces naszej szkoły nie byłby możliwy.

 

BIP Zespół Szkół Nr 1




Fanpage

KALENDARZ SZKOLNY

                                                                                                             

Klub języka angielskiego

SPOSÓB NA TEATR

WFOŚiGW

WYCIECZKI

 

 




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla themes  Valid XHTML and CSS.