Anoreksja i bulimia choroba cywilizacji PDF Drukuj
Wpisany przez Ewa Dobrzycka

Dnia 29 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prelekcji profilaktycznej połączonej z prezentacją multimedialną pt: „ Anoreksja i bulimia” wygłoszonej przez technolog żywienia Panią mgr inż. Marzenę Dziewulską.
Ponieważ zjawiska zaburzeń w odżywianiu się młodzieży, manifestujące się głównie w formie anoreksji i bulimii, stają się coraz powszechniejsze. Obejmują one głównie młodzież w wieku dorastania - przede wszystkim dziewczęta. Przewrażliwienie na punkcie własnego wyglądu zewnętrznego wynika u młodzieży ze stanu rozwoju psychofizycznego, a także w bardzo dużym stopniu, z przyjmowania przez nią wzorców wyglądu fizycznego lansowanych przez środki masowej komunikacji, przede wszystkim telewizję i czasopisma. Niesie to z sobą różne rozterki i dramaty osobiste i zdrowotne, sytuacja powyższa powinna stawać się więc obiektem troski pedagogicznej w szkołach skupiających młodzież w wieku dorastania. Dlatego niezbędne stają się pogadanki i prelekcje na temat diagnozy i profilaktyki zaburzeń odżywiania się młodzieży.