Najwyższy czas na wybór szkoły ponadgimnazjalnej! Dzień otwarty w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego PDF Drukuj
czwartek, 28 kwietnia 2016 16:00

Dnia 26.04.2016 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbył się Dzień Otwarty, w którym wzięli udział uczniowie klas trzecich gimnazjów z terenu powiatów sokołowskiego, węgrowskiego oraz siedleckiego.

Uczestnicy zebrali się w szkolnej świetlicy o godzinie 10.00, gdzie zostali przywitani przez Panią Dyrektor Małgorzatę Baranowską i Pana Jacka Jackowskiego – nauczyciela wychowania fizycznego oraz przez szkolny zespół SZARA BAND. Gimnazjaliści zostali zapoznani z ogólną koncepcją pracy szkoły,  z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny oraz z działalnością wielu kół zainteresowań. Zajęcia pozalekcyjne to dobra okazja do rozwijania swoich pasji. W naszej szkole bardzo prężnie działają koła: teatralne, muzyczne, sportowe, strzeleckie, które mogą poszczycić się wieloma sukcesami. Uczniowie ZS NR 1 też angażują się w wolontariat i bezinteresownie pomagają innym. Uczą się w ten sposób postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Jest to też alternatywa spędzania wolnego czasu.

Po uroczystym rozpoczęciu gimnazjaliści, dla celów organizacyjnych, zostali podzieleni na IX grup. Następnie zaproszono gości do obejrzenia szkoły. Przewodnicy, którymi byli uczniowie klas I, II, III i IV Zespołu Szkół Nr 1 zapoznali młodszych kolegów z kierunkami kształcenia w Zespole. Gimnazjalistom przedstawiono jak funkcjonuje: II Liceum Ogólnokształcące -klasa policyjno-strażacka i klasa medyczno-sportowa. Wzorem lat ubiegłych największy nacisk położyliśmy na zaprezentowanie klas o kształceniu zawodowych. Szkoły zawodowe, zwłaszcza Technika to dobra inwestycja w przyszłość. Odbyły się też lekcje otwarte i prezentacje zawodów technik logistyk/spedytor - klasa wojskowa, technik informatyk z innowacją tworzenie gier komputerowych, technik mechanik, technik hotelarstwa z elementami florystyki, technik ekonomista z innowacją asystencko-sekretarską oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr1 - klasa wielozawodowa.

Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć pokazy samoobrony: pady w przód, w tył, obronę przed bronią palną oraz przed bronią ostrą, czyli nożem, obronę przed duszeniem. Koledzy i koleżanki z klas mundurowych pokazali jak zakłada się dźwignie przeciwnikowi. Pokazy przygotowali uczniowie I i II klasy policyjnej. Goście mogli też zobaczyć sprzęty pożarniczo - gaśnicze. Mieli również okazję przymierzyć stroje, których używają strażacy podczas akcji pożarniczych, m.in. specjalistyczny strój strażacki NOMEX, który chroni przed wysoką temperaturą i na krótki czas przed płomieniami; maskę przeciwgazową oraz niezbędną podczas akcji butlę tlenową, która ma za zadanie dostarczać tlen strażakom  w zadymionych pomieszczeniach. Zaprezentowano również odzież przeciwgazową, które ma za zadanie chronić strażaków przed różnymi chemikaliami oraz gazami zagrażającymi zdrowiu człowieka. Uczniowie ZS Nr 1 wykazali się ogromem wiedzy na temat pożarnictwa. Gimnazjalistom została również zaprezentowana strzelnica, na której koleżanki z klasy IIa ćwiczyły strzelanie z broni pneumatycznej. Goście odwiedzili też nowoczesną siłownię, gdzie prowadziła trening Eliza Wcisłak, uczennica II liceum Ogólnokształcącego - klasa IIIa - czterokrotna mistrzyni Polski, wicemistrzyni Polski oraz wicemistrzyni Europy. Eliza opowiedziała gościom o szkole i siłowni oraz o tym, jak można zapisać się do klubu podnoszenia ciężarów. Klasa ratownictwa medycznego przeprowadziła pokazy pierwszej pomocy. Dzisiaj została również przeprowadzona akcja krwiodawstwa. W ciągu roku szkolnego kilkakrotnie podjeżdża ambulans do pobierania krwi. Dzisiaj zgłosiło się 40 uczniów z naszej szkoły oraz bardzo dużo ludzi z miasta. Krew oddawali uczniowie z klasy ratownictwa medycznego, policyjno-strażackiej oraz pozostałych klas technikum i liceum.

Mamy nadzieję, że gimnazjaliści są zainteresowani naszą ofertą edukacyjną i z rozwagą wybiorą naukę na jednym z kierunków proponowanych przez naszą szkołę. Serdecznie dziękujemy Gimnazjalistom i ich opiekunom za odwiedzenie naszej szkoły i zapraszamy do dalszej edukacji i współpracy w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Naprawdę warto!

Opracowała: Karolina Małczuk uczennica klasy IIa