W objęciach Wielkiego Brata PDF Drukuj
Wpisany przez Andrzej Brzezik

6 XI 2009 r. uczniowie z klas III e, II g, I o i I g pod opieką nauczycieli: Krystyny Buczyńskiej, Jolanty Cudziło- Abramczuk, Mileny Mazurczak, Marty Stelmach, Agnieszki Tomkiel i Andrzeja Brzezika wzięli udział w wycieczce do sąsiedniego Węgrowa. Tam w Węgrowskim Ośrodku Kultury zapoznano się z  wystawą zorganizowaną przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej a poświęconą okupacji sowieckiej ziem polskich w latach 1944- 1993. Komentarz historyczny  objaśniający zrozumienie historii ziem polskich pod butem "Wielkiego Brata" przedstawił nauczyciel historii z naszej szkoły Andrzej Brzezik.
Okupacja sowiecka przybrała na ziemiach polskich wielopłaszczyznowy wymiar, od represji politycznych, po stacjonowanie na naszym terytorium Armii Czerwonej oraz sowietyzację nazw placów i ulic. Szczególnym jej wymiarem okazała się także rywalizacja sportowa.
Zaprezentowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja została wysoko oceniona przez uczestników wycieczki z naszej szkoły.