RODZICE

NAUCZYCIELE

"Przez bajki w świat"

OSIĄGNIĘCIA

Spotkanie z leśnikiem PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   

Z okazji ,,Dnia Ochrony Środowiska'' młodzież spotkała się z panem Jerzym Tomczukiem, pracownikiem Nadleśnictwa Sokołów.


Gość zaakcentował że żyjemy w czasach, kiedy sprawa ochrony środowiska stała się jednym z najważniejszych problemów światowych, ponieważ nieracjonalna gospodarka ludzka doprowadza do coraz większego wyniszczenia zasobów przyrody i jej bioróżnorodności. Dla ocalenia środowiska człowieka i jak najdłuższego zachowania skromnych resztek wspaniałej niegdyś fauny i flory naszego kraju niezbędne jest zaangażowanie w ruch ochrony przyrody całego społeczeństwa.

Podczas prelekcji zostały zaprezentowane walory przyrodniczo - krajobrazowe powiatu sokołowskiego, gatunki flory i fauny oraz zbiorowiska roślinne i jednostki krajobrazowe jak dolina Bugu.  Dużo uwagi poświęcono krajobrazowi rolniczemu ,który dominuje w naszym powiecie.

Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziło życie bobrów, których populacja dzięki Programowi Aktywnej Ochrony Bobra Europejskiego gwałtownie wzrosła. Są to zwierzęta objęte ochroną częściową, które pozytywnie wpływają na przyrodę , przyczyniają się do odtwarzania pierwotnych stosunków wodnych, podnoszą poziom wód gruntowych, a w efekcie bioróżnorodność. Mogą być jednak przyczyną poważnych utrudnień dla rolników , budowane przez nich tamy przyczyniają się do zalewania pól i łąk . Niszczą również lokalny drzewostan. Młodzież była także zainteresowana tematem planowanej  wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, której celem jest ratowanie tego obszaru m.in. przed kornikiem drukarzem. Przedstawiciel Nadleśnictw  przedstawił swoje zdanie, podał też argumenty organizacji ekologicznych i miłośników przyrody.

Spotkanie z panem Jerzym Tomczukiem było dla uczniów ciekawą lekcją przyrody.

Przygotowała: M. Przyborowska

 

BIP Zespół Szkół Nr 1
Fanpage

KALENDARZ SZKOLNY

                                                                                                             

Klub języka angielskiego

SPOSÓB NA TEATR

WFOŚiGW

WYCIECZKI

 

 
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla themes  Valid XHTML and CSS.