Obywatel w sądzie PDF Drukuj
Wpisany przez Włodzimierz Chybowski

Od września 2009 r. jest realizowany w naszej szkole program profilaktyczno-edukacyjny pt. „Obywatel w sądzie”. W realizacji tego projektu uczestniczą wszyscy uczniowie klas maturalnych, tj. pięć klas technikum (IVe, IVf, IVg, IVh, IVi) oraz cztery klasy liceum (IIIa, IIId, IIIo, IIIs). Projekt ten zakłada osiągnięcie następujących celów:
• Dostarczenie podstawowej wiedzy prawnej.
• Dostarczenie wiedzy na temat struktury sądownictwa w Polsce.
• Zapoznanie z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
• Zapoznanie z zadaniami sądu rejonowego, jego funkcjonowaniem i rodzajami spraw, które można tam załatwić.
• Poznanie stron – uczestników postępowania sądowego w procesie cywilnym i karnym.
• Propagowanie zdrowego stylu życia - profilaktyka uzależnień.
• Wspieranie rozwoju osobowości ucznia, doskonalenie umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji w sprawie alkoholu i narkotyków.
• Eliminowanie zachowań agresywnych, przemocy wśród młodzieży.
• Przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw przez młodzież.
• Uświadomienie zagrożeń wynikających z kierowaniem pojazdami pod wpływem alkoholu.

Autorem i osobą odpowiedzialną za realizację programu jest Włodzimierz Chybowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Osobami wspierającymi są pozostali nauczyciele wiedzy o społeczeństwie oraz wychowawcy klas maturalnych. Projekt ten realizowany jest przede wszystkim w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie.  Wycieczki organizowane są według ustalonego w porozumieniu z Prezesem Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim harmonogramu. W jednej wycieczce uczestniczą uczniowie wyłącznie jednej klasy. Każde wyjście do sądu trwa ok. 2-3 godzin i połączone jest z obserwowaniem przebiegu wybranej rozprawy oraz ze zwiedzeniem nowej siedziby Sądu Rejonowego. Najczęściej rolę przewodnika bierze na siebie Prezes Sądu Rejonowego, sędzia Józef Cejmer, za co należą mu się wielkie słowa podziękowania. Uczniowie mają okazję obejrzeć rozprawy w trzech obszarach tematycznych: kierowanie pojazdu pod wpływem alkoholu, posiadanie narkotyków i pobicia. Są to sprawy, w których najczęściej mogą być ewentualnymi sprawcami młodzi ludzie.