Święto Niepodległości PDF Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Pachołowska

13 listopada 2009 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego  w Sokołowie Podlaskim odbyła się akademia z okazji 91. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas: I o - Karolina Pec, Paulina Telakowiec, Milena Wołyniec, Katarzyna Wołynek, Katarzyna Zawadzka; I s - Anna Adamczuk, Artur Giziński, Dorota Gryglas, Ewelina Koc, Olga Przewoźnik, Eliza Skibniewska; I a -  Magdalena Kubicka; II a- Kamil Pajka; III a - Igor Wojsław pod kierunkiem pań: Agnieszki Pachołowskiej i Mirosławy Skrockiej.

Młodzież prezentowała informacje na temat polskich sposobów dochodzenia do niepodległości, które, jak dobrze wiemy, nie były łatwe. Dlatego rok 1918 stanowił doskonałą refleksję do tego, aby przypomnieć nie tylko postacie, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość, ale także późniejsze wydarzenia historyczne, które sprawiły, że Polacy mogą w pełni cieszyć się Świętem Niepodległości dopiero od roku 1990. Toteż szczególną uwagę zwrócono na mord w Katyniu, stan wojenny i powstanie „Solidarności”. Poprzez te wydarzenia chciano rozbudzić ducha patriotyzmu u młodzieży biorącej udział  w akademii i uświadomić jej,  iż „niepodległość nigdy nie jest dawana na zawsze”. Dlatego mottem tego montażu były słowa Jana Pawła II, który podczas spotkania z młodzieżą na Jasnej Górze powiedział, że polska „wolność tak dużo kosztuje. Ale to, co kosztuje właśnie stanowi wartość.” Toteż brzozowy krzyż - stojący na scenie - uczniom naszej szkoły miał  przypomnieć, że 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.
Podczas uroczystości recytowano również fragmenty wierszy najwybitniejszych polskich poetów, m. in.: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Juliana Tuwima.  W montażu wykorzystano także piosenki: Czerwonych Gitar „Biały krzyż”, Jacka Kaczmarskiego „Rozbite oddziały”, „Balladę katyńską”, „Modlitwę” i Andrzeja Kołakowskiego „Epitafium dla majora Ognia”. Na zakończenie zaś wystąpił zespół wokalno-muzyczny pana Bogdana Kwiatkowskiego.
Po akademii delegacja uczniów z klasy I s złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym nazwiska rozstrzelanych w czasie drugiej wojny światowej mieszkańców Sokołowa.

Uroczystość została uwieczniona na zdjęciach.