RODZICE

NAUCZYCIELE

"Przez bajki w świat"

OSIĄGNIĘCIA

W objęciach Wielkiego Brata PDF Drukuj
Wpisany przez Milena Mazurczak   

„Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych – to naród renegatów! Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia.” ( Kard. Stefan Wyszyński)
Dnia 12 listopada 2009 roku uczniowie klas: IIIH, III F i II o uczestniczyli w  wycieczce edukacyjnej do Węgrowa, której celem było obejrzenie wystawy pt. „W objęciach Wielkiego Brata”, zorganizowanej przez IPN w tamtejszym Ośrodku Kultury. Wyjazd był niezwykłą  lekcją  i wspaniałą okazją uczczenia 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na początku odbył się wykład wygłoszony przez nauczyciela historii pana Andrzeja Brzezika, który z ogromną pasją opowiadał o czasach PRL-u. Następnie młodzież mogła obejrzeć fotografie przedstawiające czasy zniewolonej Polski, dotyczące różnych dziedzin życia społecznego: polityki, nauki, kultury, filmu, sportu... Przeżycia i refleksje związane z wystawą były inspiracją do rozmowy uczniów i wychowawców na temat znaczenia słów : „patriotyzm”; „ojczyzna” „poświęcenie”.  Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwali nauczyciele: pani Aneta Sikorska,  pani Agnieszka Tomkiel, pani Karolina Kryszczuk, pani Magda Bryzek  i pani Milena Mazurczak.
W sposób wyjątkowy zatem kłanialiśmy się   naszemu kulturowemu i historycznemu dziedzictwu – dzień po Święcie Niepodległości. Zbyt często dzisiaj  młodzi Polacy nie wiedzą kim są, wskutek czego łatwo dają się uwodzić kłamliwym ideologiom i zwodzić politykom. O czym zatem mamy mówić, jeśli młody Polak nie umie być Polakiem? Czy stać nas na odwagę i wysiłek poznawania naszej chlubnej historii? Czy potrafimy oddać cześć tym, którzy poświęcili życie za ojczyznę? Czy rozumiemy słowo „patriotyzm”? Nasz rodak, Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość” napisał  „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka.(...) Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar ...” A zatem poznawanie historii Polski, historii literatury i dbałość o język ojczysty jest naszym „świętym” obowiązkiem, bo „Nie wolno kłaniać się okolicznościom, a prawdom kazać by za drzwiami stały”
Zobacz zdjęcia

 

BIP Zespół Szkół Nr 1




Fanpage

KALENDARZ SZKOLNY

                                                                                                             

Klub języka angielskiego

SPOSÓB NA TEATR

WFOŚiGW

WYCIECZKI

 

 




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla themes  Valid XHTML and CSS.