Nie Pij Za Jego Zdrowie - Profilaktyka FAS Szansą Dla Dziecka PDF Drukuj

Taki tytuł miała prelekcja połączona z pokazem multimedialnym, która odbyła się w naszej szkole kilka dni temu. Profilaktykę przeprowadziła pielęgniarka Pani Katarzyna Adamczuk, która na co dzień pracuje w Sokołowskim Szpitalu na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Niemowlęcia i Noworodka. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży wpływu alkoholu na rozwijający się organizm dziecka w okresie prenatalnym. W czasie prelekcji poruszone zostały kwestie wpływu alkoholu na mózg dziecka, na jego rozwój fizyczny oraz jego psychikę.
Geneza:
Każdego roku w Polsce rodzi się ok. 9 tys. dzieci dotkniętych zaburzeniami rozwojowymi spowodowanymi kontaktem z alkoholem w okresie życia płodowego. Zaburzenia te charakteryzują się trwałym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (objawiającym się m. in: opóźnieniem rozwoju, zaburzeniami zachowania, obniżeniem sprawności intelektualnej) oraz występowaniem licznych zaburzeń fizycznych (dysmorfii twarzy, wad układu kostno-mięśniowego, anomalii w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych). Ze względu na to, że obecnie co trzecia kobieta w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) przyznaje się do spożywania alkoholu w czasie ciąży a nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez matkę spodziewającą się dziecka przenika przez łożysko do organizmu dziecka i może prowadzić do zaburzeń w jego rozwoju, konieczne staje się podjęcie działań ukierunkowanych na informowanie i ostrzeganie przed szkodliwością picia napojów alkoholowych w okresie ciąży.
Podsumowanie:
Działania profilaktyczne podejmowane przez naszą szkołę „Nie pij za JEGO zdrowie – profilaktyka FAS szansą dla dziecka” są odpowiedzią na coraz częściej i powszechniej występujące zjawisko spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne. Mają one przyczynić się do poszerzenia świadomości młodych ludzi na temat skutków spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne, zmotywowania kobiet z grup ryzyka do zachowania całkowitej abstynencji w okresie ciąży oraz do zmotywowania służb pierwszego kontaktu – lekarzy, pracowników socjalnych, nauczycieli, pedagogów do podejmowania działań interwencyjno-edukacyjnych wobec kobiet, które piją alkohol w okresie ciąży.