Nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich dla Anny Walentynowicz PDF Drukuj
Wpisany przez Andrzej Brzezik

10 grudnia 2009 r na Zamku Królewskim w Warszawie pani Anna Walentynowicz, którą gościliśmy w naszej szkole w listopadzie roku ubiegłego, została uhonorowana nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich. Janusz Kochanowski wręczając laureatce te prestiżowe wyróżnienie powiedział min. "W losach Pani Anny Walentynowicz tegorocznej Laureatki Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich imienia Pawła Włodkowica za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i praw nawet wbrew zdaniu większości  streszcza się najboleśniejsza część dwudziestowiecznej historii Polski ...Historia, w której jest miejsce na heroizm bez błysku fleszy, na troskę o ludzkie prawa tych, którzy znajdują się poza głównym nurtem dziejów, na postępowanie zgodne z własnym sumieniem. Życie Pani Anny Walentynowicz to ciężka praca, poświęcenie dla innych, historyczne miejscew trójmiejskim i ogólnokrajowym ruchu antykomunistycznym....Kiedy w 1989 roku większość Polaków świętowała wolność, ona samotnie i często bez zrozumienia walczyła dalej, a jej bezkompromisowość i sprzeciw bywały trywializowane i dopiero niedawno jej bohaterstwo zostało docenione w świecie i w Polsce. W 2005 r. powołana przez amerykański Kongres Fundacja Ofiar Komunizmu przyznała jej Medal Wolności Trumana-Reagana, a rok później odznaczona została Orderem Orła Białego. Tym mocniej trzeba więc powiedzieć, że Pani Anna Walentynowicz pozostaje symbolem oporu wobec komunizmu i niesprawiedliwości, która również dzisiaj wyklucza rzesze Polaków poza nawias społeczny". Z pełnym  tekst laudacji Rzecznika Praw Obywatelskich można zapoznać się w świetlicy naszej szkoły, gdzie jest on eksponowany w formie wystawy.