Prof Jan Żaryn o PRL PDF Drukuj

4 marca 2010 roku w świetlicy szkolnej odbyła się lekcja historii z udziałem prof. Jana Żaryna, pracownika uniwersyteckiego oraz Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas III - a, e, s, II i jak  również uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Węgrowa. Profesor Jan Żaryn mówił o ważnych symbolicznych wydarzeniach z dziejów PRL - u postaciach, szczególnie tych niezłomnych, które swoją bezkompromisową postawą życiową nie zgodziły się na kolaborację z komunistycznym państwem. Zaliczył do n ich min. Annę Walentynowicz, Antoniego Macierewicza,  ks. Jerzego Popiełuszkę, Kornela Morawieckiego, który 1982 - w stanie wojennym założył organizację Solidarność Walcząca. Odrzucała ona w sym programie jakikolwiek kompromis z władzą komunistyczną, tak jak   Żołnierze Wyklęci, którzy  po zakończeniu wojny z Niemcami, kontynuowali  do roku 1963 samotną  walkę z narzuconą Polsce okupacją sowiecką.
Ważną stwierdzeniem profesora był konstatacja, że dzieje Polski po roku 1945 są bardzo  dynamiczne gdyż ciągle przebywa nowych publikacji, których śledzenie na bieżąco jest wezwaniem dla uczących historii. Spotkanie z prof. Janem Żarynem prowadził nauczyciel historii z naszej szkoły Andrzej Brzezik.