Dęby Katyńskie w Sokołowie Podlaskim PDF Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Makowiecka, Agnieszka Pachołowska, Hanna Sarniak.

Dnia 15 czerwca 2010 roku w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość związana z uczczeniem pamięci dziesięciu osób poległych śmiercią męczeńską w Katyniu, Charkowie i Twerze.
Uroczystość sadzenia Dębów Katyńskich rozpoczęła się Mszą świętą w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP, której przewodniczył Biskup Drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Ideą było oddanie hołdu pamięci poległych obywateli naszego miasta i okolic. Po Mszy św., za sokołowską Konkatedrą, posadzono 10 dębów, każdy z nich symbolizuje jedną osobę z Listy Katyńskiej.

Dębami Pamięci upamiętniono następujących Bohaterów Narodowych:

1. Porucznik rezerwy Wojska Polskiego Stanisław Wyganowski.

2. Nadkomisarz Policji Państwowej Wacław Kruziewicz.

3. Komisarz Policji Państwowej Kazimierz Bala.

4. Aspirant Policji Państwowej Stefan Bańkowski.

5. Aspirant Policji Państwowej Jakub Kuchta.

6. Aspirant Policji Państwowej Ludwik Kazimierski.

7. Aspirant Policji Państwowej Franciszek Kamieńczyk.

8. Aspirant Policji Państwowej Jan Karczewski.

9. Aspirant Policji Państwowej Franciszek Jaworowski.

10. Aspirant Policji Państwowej Jan Banaszek.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Sokołowa, Burmistrz Miasta Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, Starosta Powiatu Sokołowskiego Antoni Czarnocki, przedstawiciele sokołowskich instytucji, m.in.: Golgoty Wschodu, członkowie Sejmu i Senatu, delegacje sztandarowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz grupa młodzieży reprezentująca naszą szkołę ze Sztandarem Zespołu Szkół Nr 1.

Uroczystość została uwieczniona na zdjęciach.