Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej PDF Drukuj
Wpisany przez Ks. Krzysztof Malinowski senior

W dniu 14 września 2010 roku młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w Diecezjalnym Dniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, który tradycyjnie odbywa się na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Hasłem tegorocznego spotkania, którego celem było dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki były słowa C. K. Norwida „Krzyż stał się nam bramą”.
Do Serpelic wyruszyliśmy około godz. 10.20. Nasza grupa liczyła 110 uczestników oraz 8 opiekunów: A. Elbich, J. Jackowski, B. Kwiatkowski, M. Mazurczak, J. Rybarczyk, A. Tomkiel, ks. K. Malinowski (junior), ks. K. Malinowski (senior), ks. W. Szczepanik, ks. R. Wiechnik. Przed przybyciem do Serpelic zatrzymaliśmy się w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie na spotkaniu modlitewnym, połączonym z katechezą i drogą krzyżową. Ten pierwszy etap prowadził ks. Karol Lipczyński z Węgrowa, a oprawą muzyczną zajął się ks. Krzysztof Malinowski (junior) wraz z połączonymi scholami z konkatedry w Sokołowie Podlaskim oraz ze Skrzeszewa. Wysłuchaliśmy konferencji opartej na nauczaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej, której rozważania pochodziły z tekstów jego homilii.
Po przybyciu do Serpelic wyruszyliśmy ścieżkami Kalwarii Podlaskiej z modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Na szczycie wysłuchaliśmy koncertu modlitewno - ewangelizacyjnego, który prowadziła grupa „Młodzi dla Lwów” z Mokobód w diecezji siedleckiej.Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii celebrowanej przez ks. bp. Antoniego Dydycza, w której prosił Boga za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego o męstwo w dawaniu świadectwa wiary przez młodzież we współczesnym świecie. Zaapelował też, aby w znaku krzyża młodzi ludzie szukali oparcia i mocy w pokonywaniu życiowych problemów. Homilię wygłosił natomiast ojciec Gabriel Bartoszewski OFMCap - promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym i współpracownik procesu na poziomie apostolskim beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomniał on jego postać, ukazując różnorodne przejawy miłości do Boga oraz bliźnich, nawet tych, którzy go inwigilowali.
Przypomniał jego przesłanie kierowane do różnych środowisk, a głownie do młodzieży, że życie bez wiary nie ma sensu. Mówił, że wielkość jego rodziła się przy ołtarzu. Był on w tym, co czynił zawsze kapłanem i zawsze przemawiał jako kapłan, a nie polityk, co mu wielokrotnie zarzucano. Mówił, w swych kazaniach prawdę oraz to, co czuli ludzie wierząc, nie mogący często publicznie tego wypowiedzieć. To stało się powodem jego szykan i cierpień oraz okrutnego męczeństwa. Ojciec Bartoszewski polecił jego opiece młodzież z Podlasia. Życzył jej także, aby tak jak dla księdza Jerzego krzyż, który towarzyszył mu od dnia urodzin w święto Podwyższenie Krzyża św., aż po męczeńską śmierć, stał się w ich życiu drogą i bramą do nieba. Ten zaś młody błogosławiony kapłan, stał się Patronem, stanowiąc wzór miłości do rodziców, ludzi i prawdy, a także w pokonywaniu każdego zła dobrem. Zakończył apelem - „Bądźcie tak dobrzy jak On !”
Przedstawiciele młodzieży skierowali w imieniu wszystkich obecnych na DDMDD wyrazy jedności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, dziękując za beatyfikację ks. Jerzego. Przed błogosławieństwem ks.bp Antoni Dydycz poświęcił krzyże jedności.
Dzień Młodzieży w Serpelicach, został zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Andrzeja Lubowickiego wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Gościem jego był również aktor Jerzy Zelnik, który odczytał jedną z lekcji mszalnych.
Na zakończenie przeszliśmy przez symboliczną bramę w kształcie krzyża.
W drogę powrotną wyruszyliśmy około godziny 18. W drodze do Sokołowa Podlaskiego otrzymaliśmy poświęcone krzyże jedności, nawiązujące do symboliki rozdartego krzyża, który górował podczas nabożeństwa ekumenicznego sprawowanego przez Jana Pawła II w Drohiczynie w 1999 roku.