Chrońmy bioróżnorodność PDF Drukuj
Wpisany przez Ela Gdula

Chrońmy bioróżnorodność — segregujmy odpady” to hasło tegorocznej Akcji Sprzątania Świata w Polsce, w którą — jak co roku  od 17 do  20  września, aktywnie włączają się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr. 1 przy ul. M.C. Skłodowskiej.
W tradycji naszej szkoły jest sprzątanie ulic miasta i terenu wokół szkoły.
Brały udział w tym  kl. II G i  kl. I K.
Przedstawicielami  tegorocznej  akcji prowadzonej w szkole są  nauczyciele; Elżbieta Gdula, Janina Kuziak i Mirosława Przyborowska,  które  podczas lekcji  przybliżały  uczniom znaczenie bioróżnorodności.
Młodzież  wie, iż najprostszym sposobem ochrony zagrożonych gatunków są nasze codzienne, świadome decyzje dotyczące oszczędzania wody i energii czy segregacji odpadów.
Jak co roku celem akcji ,,Sprzątania świata,, jest budowanie świadomości ekologicznej  oraz inicjowanie  działań na rzecz ochrony środowiska – poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
Uczniowie  w/w klas uprzątnęli wyznaczony teren Zespołu  Szkół nr.1 , a następnie udali się na ulicę Ząbkowską, idąc w stronę Zakładów Mięsnych sprzątali śmieci aż do przejazdu kolejowego. Tam oczyszczali nielegalne wysypisko. Osobno papier, osobno puszki i butelki. Posegregowane śmieci można poddać recyklingowi. Dzięki temu przyczyniamy się do zachowania bioróżnorodności.
Poprzez takie działania uczniowie naszej szkoły chronią zarówno przyrodę w całej jej złożoności, jak i siebie samych. „Sprzątanie  w plenerze” towarzyszyła nie tylko ładna pogoda ale zapał i dobry humor jej uczestników.