Projekt edukacyjny „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji” PDF Drukuj
Wpisany przez J.Podgórska

Zespół Szkół Nr 1 jest jedną spośród 49 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, które zakwalifikowały się do projektu „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji”.

Projekt realizowany jest przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu oraz firmę L-Systems z wykorzystaniem oprogramowania ERP firmy Epicor, a skierowany jest do uczniów klas technikum kształcącego w zawodzie technik logistyk.

Wyższa Szkoła Logistyki oraz firma L-Systems planują w ramach projektu "Wirtualne laboratoria - sukces innowacji" stworzyć innowacyjną metodę kształcenia z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w prowadzeniu laboratoriów zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez opracowanie innowacyjnego narzędzia kształcenia – Wirtualne Laboratorium Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe (wirtualne LLSiM).

Wirtualne LLSiM przeznaczone jest dla kierunku kształcenia technik logistyk w ramach zajęć z zakresu laboratorium logistyczno-spedycyjnego oraz laboratorium magazynowego. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o innowacyjne laboratoria logistyczno-spedycyjne i magazynowe dostępne on-line, co znacznie uatrakcyjni lekcje i podniesie kwalifikacje uczniów.

W naszej szkole udział w projekcie weźmie klasa IVf. Uczniowie tej klasy od stycznia 2011 roku do kwietnia 2011 roku będą uczestniczyli w zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem Wirtualnego Laboratorium Logistyczno - Spedycyjnego i Magazynowego w ramach przedmiotu laboratorium logistyczno – spedycyjnego oraz w ramach przedmiotu laboratorium magazynowego. Podczas tych zajęć będą łączyli się z WLLSiM przez Internet, gdzie udostępniony zostanie dla nich system ERP oraz przygotowane materiały dydaktyczne. Każdy z uczniów logując się do systemu ERP będzie pracował w swoim własnym przedsiębiorstwie, symulując różne aspekty jego działania, ale w zgodzie i według opracowanych przez MEN oraz obowiązujących programów nauczania dla laboratoriów logistyczno-spedycyjnych i magazynowych.

W ramach projektu Zespół Szkół Nr 1 otrzyma nieodpłatnie skrypty, podręczniki dla uczniów i nauczyciela, nieodpłatne szkolenie internetowe dla nauczycieli, nieodpłatną pomoc merytoryczno-techniczną konsultantów, spotkania konsultacyjne nauczycieli w Poznaniu.

Realizacja projektu przyczyni się do:

• poprawy jakości pracy szkoły,
  • zwiększenia  dostępności do zaawansowanych technologii informacyjnych,
  • nabycia  umiejętności posługiwania się najnowszymi technologiami zarządzania zapasami i magazynem,
  • możliwości korzystania z fachowego oprogramowania logistycznego klasy ERP bez konieczności jego posiadania,
  • zainteresowania szkołą i kierunkiem kształcenia uczniów szkół gimnazjalnych,
  • lepszego przygotowanie uczniów do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • lepszego przygotowania naszych absolwentów do zawodu lub kontynuacji nauki na kierunkowych studiach.