RODZICE

NAUCZYCIELE

"Przez bajki w świat"

OSIĄGNIĘCIA

"Nauczymy Cię, jak zaplanować Twoją przyszłość zawodową” PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   

„Ojczyzna - to była nasza teraźniejszość, nasza młodość, walczyliśmy wierząc, że to, co zrobimy ma wielki sens”
20 stycznia 2011 roku uczniowie kl. IVH i III E -  pod opieką pani Krystyny Kurdzińskiej, pani Jolanty Cudziło – Abramczuk, pani Marzeny Siekierki i pani Mileny Nowaszewskiej  - uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej w ramach projektu unijnego „Nauczymy Cię, jak zaplanować Twoją przyszłość zawodową”. Podczas wyjazdu młodzież mogła wzbogacić swoją wiedzę z historii, języka polskiego, biologii, geografii, chemii i wiedzy o kulturze.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX wieku. Ważnymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Twórcy muzeum przyjęli założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii okupowanej Warszawy, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy. Sercem muzeum jest stalowy monument. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Po przyłożeniu ucha słychać dźwięki walczącego miasta - pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radia "Błyskawica". Twórcy chcieli  przede wszystkim oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Kanał i schody prowadzą na piętro, gdzie fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia - powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Na ekspozycji muzeum można znaleźć ponad 60 kartek z kalendarza, które opisują dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego. Kalendarium rozpoczyna się 27 lipca 1944  a kończy 5 października 1944, w dniu wyjścia z Warszawy ostatnich pułków żołnierzy Armii Krajowej. W kinie Palladium, mieszczącym się w budynku muzeum, mogliśmy obejrzeć obraz zniszczonej Warszawy, zarejestrowany niemiecką kamerą tuż po upadku powstania. Zwiedzając muzeum , poznaliśmy ludzi, którzy tworzyli tę historię i odważnie mówili: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Nasz pobyt w muzeum był hołdem złożonym tym, którzy walczyli i tym, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny i w obronie wartości.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wystawa w Pałacu Kultury i Nauki - „Człowiek: ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina …” w pierwszej części - ekspozycja poświęcona była narodzinom i podstawom naczelnej teorii biologii - teorii ewolucji; w drugiej wielorakim aspektom pochodzenia gatunku Homo sapiens
Według hipotezy Darwina - człowiek jest produktem ewolucji,  ale jego losy, przebieg linii rodowej, a także same mechanizmy, które go kształtowały, były niezwykłe i niepowtarzalne. Ekspozycja miała na celu ukazanie niezwykłości procesu kształtowania się istoty ludzkiej – najdoskonalszego jej owocu. Wallace – uczeń Darwina mówił, że „człowiek jest zupełnie wyjątkowy i powstał w wyjątkowy sposób”.
W Pałacu Kultury i Nauki podziwialiśmy  piękną panoramę naszej stolicy z Tarasu Widokowego, który znajduje się na XXX piętrze. Wieżowiec został wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla Polski – pomysłodawcą był oczywiście Józef Stalin. Dziś ten okazały budynek jest wizytówką miasta. W sylwestrową noc 2000/2001 roku na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został największy w Europie zegar, jego cztery tarcze mają średnice po 6  metrów. Jest to zarazem najwyżej położony zegar wieżowy na świecie.
Wieczorem podziwialiśmy  świąteczne iluminacje Warszawy – spacerując Starym Miastem wśród zabytkowych kamieniczek, zachwycając się choinką z migocącymi co kilkanaście sekund światełkami, ustawioną na Placu Zamkowym. Ogromne wrażenie na nas zrobiły świąteczne ozdoby i dekoracje na Nowym Świecie, na Placu Trzech Krzyży i podczas przejazdu Trasa Królewską. Wróciliśmy zadowoleni i chętni do nauki.

Zobacz zdjęcia

 

BIP Zespół Szkół Nr 1




Fanpage

KALENDARZ SZKOLNY

                                                                                                             

Klub języka angielskiego

SPOSÓB NA TEATR

WFOŚiGW

WYCIECZKI

 

 




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla themes  Valid XHTML and CSS.