Pielgrzymka maturzystów PDF Drukuj
Wpisany przez ks. dr Krzysztof Malinowski

„Przyzwyczaili się Polacy – mówił Jan Paweł II 4 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze – wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura, czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych... wiązać z tym Miejscem, z tym Sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce – Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie – ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest obecna. (...) Jest obecna dla wszystkich i dla każdego, którzy do Niej pielgrzymują”.

Można powiedzieć, że również młodzi ziemi sokołowskiej przyzwyczaili się wędrować do tronu naszej Matki i Królowej w Częstochowie, bowiem we czwartek 10 marca br. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów do Jasnogórskiego Sanktuarium. Maturzyści ze wszystkich klas III oraz IV Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim – w liczbie 185 osób – pod opieką 12 nauczycieli oraz 4 księży katechetów, wyruszyli na pielgrzymi szlak do tronu Jasnogórskiej Pani i Królowej Polski. Jej hasłem były słowa Odwaga świętości.
Matura jest ważnym i przełomowym wydarzeniem dla każdego. Kończy ona pewien etap w życiu młodego człowieka i wprowadza go w dorosłe życie, dlatego często nazywana jest również egzaminem dojrzałości. Celem pielgrzymowania maturzystów było wyrażenie wdzięczności Bogu i Maryi za wszelkie łaski otrzymane w dotychczasowym życiu. Uczniowie klas maturalnych pragnęli także zawierzyć Bogu swoje dalsze życie i powołanie oraz prosić Maryję o pomoc w zdawaniu egzaminów.
O godz. 17.00 wszyscy pielgrzymi uczestniczyli w sali ojca Kordeckiego w katechezie, którą poprowadził odpowiedzialny za przystanek Jezus ks. Artur Godnarski z grupą ewangelizacyjną Tymoteusz. O godz. 19.00 wszyscy uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich. O godz. 21.00 w łączności ze wszystkimi Polakami w kraju i za granicą wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, śpiewając słowa: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Bezpośrednio po apelu rozpoczęło się czuwanie przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.
O godz. 24.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów naszej diecezji przybyłych razem z młodzieżą. Eucharystii przewodniczył i kazanie do maturzystów wygłosił pasterz diecezji bp Antoni Pacyfik Dydycz. W swoim słowie do młodych Ksiądz Biskup zachęcił obecną młodzież, aby była wierna nauce Chrystusa i zadaniom, które stawiał im Jan Paweł II.
Na zakończenie ofiary eucharystycznej przedstawiciele maturzystów w imieniu wszystkich obecnych złożyli akt dziękczynienia młodych i oddania swego życia Panu Bogu przez Maryję. Było to również wyznanie wiary i zobowiązanie do dawania świadectwa o Chrystusie swoim słowem i postawą życia.
Około godz. 1.45 grupa wyruszyła w drogę powrotną. Po trwającej około 5 godzin podróży, około godz. 6.30 powróciła do Sokołowa Podlaskiego.