Wycieczka do Ośrodka Jądrowego w Świerku oraz Centrum Olimpijskiego PDF Drukuj

7 marca b.r. uczniowie klas IVF Technikum w zawodzie technik-logistyk oraz IVG Technikum w zawodzie technologii żywności wyjechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Opiekowały się grupą nauczyciele: pani Aneta Czerkas, pani Magdalena Filipiak, pani Izabela Rudaś oraz pani Larysa Usow. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez fundusze UE.

Pierwszym punktem programu zwiedzania był Centrum Energii Atomowej w Ośrodku jądrowym w Świerku niedaleko od Warszawy. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali prelekcji na temat zastosowania energii promieniotwórczej w życiu codziennym człowieka, obejrzeli reaktor atomowy, poznali zasady jego działania, zwiedzili laboratoria oraz centrum sterowania Ośrodkiem.
Bardzo duże wrażenie na wszystkich wywarło zwiedzanie Centrum Olimpijskiego w Warszawie. Po obejrzeniu różnorodnych i bardzo interesujących  eksponatów muzeum sportu uczestnicy wycieczki przeszli do Klubu Olimpijczyka, gdzie  odbyła się prelekcja na temat negatywnych skutków stosowania dopalaczy oraz dopingu jak również odbyło się spotkanie ze złotym olimpijskim medalistą w pięcioboju Dariuszem Goździakiem.
Mistrz olimpijski opowiedział historię swojej kariery sportowej, zachęcając młodzież do uprawiania sportu, do konsekwentnego dążenia do realizacji  postawionych celów, bycia wytrwałym i silnym w pokonywaniu trudności życiowych. W czasie spotkania odbył się krótki quiz o tematyce sportowej,
w którym zwyciężył uczeń klasy IVF Grzegorz Moczulski i otrzymał z rąk mistrza pamiątkowy znaczek.  Ze szczególną dumą  wszyscy obejrzeli dokumentalny film, poświęcony  90-j rocznicy uczestnictwa Polski w Igrzyskach Olimpijskich.
Wycieczka zakończyła się  pobytem w CH Arkadia. Uczniowie mogli pokazać, że potrafią racjonalnie i ciekawie rozporządzać czasem wolnym.
W przebiegu całej wycieczki o charakterze poznawczym i wychowawczym  młodzież  zademonstrowała umiejętność kulturalnego zachowania się  w czasie podróży, jak również w czasie zwiedzania. Mimo iż uczniowie kończą naukę w szkole średniej, ta wycieczka przyczyniła się nie tylko do poszerzenia ich wiedzy, ale i pogłębienia więzi koleżeńskich.