Wycieczka edukacyjna do Siedlec i Kisielan PDF Drukuj

Dnia 15.06.2011 r. odbyła się klasowa wycieczka uczniów kl.I o profilu socjalnym do okolicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych w Siedlcach i Kisielanach. Organizatorem tej wycieczki był pedagog szkolny Jerzy Bujalski, a opiekunami psycholog Zofia Czarnocka i wychowawczyni klasy Elżbieta Wcisłak. Po teoretycznym przyswojeniu wiadomości na temat problemów patologii społecznej oraz etapów rozwoju człowieka czy zaburzeń okresu dzieciństwa nadszedł czas na ich konfrontację z praktyką. Na początku uczestnicy wyjazdu obejrzeli warunki mieszkaniowe i zapoznali się z działalnością Wioski Dziecięcej SOS w Siedlcach. Następnie udali się do Domu Małego Dziecka w Siedlcach, gdzie mieli szansę poznać jego podopiecznych. Pomimo zapewnionych im godnych warunków bytowych, zabawa z tymi porzuconymi przez rodziców maluchami i poznanie losów niektórych z nich wywołała w nas prykre uczucia.

Kolejnym punktem wycieczki był Dom Dziecka w Kisielanach, do którego trafiają dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Pani Dyrektor placówki przedstawiła uczniom stan materialny, obowiązki, sytuację rodzinną domownoków, umożliwiła też obejrzenie świetlicy, salonu. a nawet pokoi wychowankow. Opowiedziała smutne, a nawet wzruszające historie przebywających tam sierot. Wszystkie te informacje sprawiły, że każdy z nas docenił wartość własnych rodzin. Wycieczka ta pozwoliła "gołym okiem" zapoznać się z pracą pracownika socjalnego, a także wychowanków Domu Dziecka. Zachęciła również do wolontariatu oraz udzielania pomocy, wsparcia nie tylko materialnego, ale i duchowego dzieciom opuszczonym przez rodziców.

Uczennica kl.Io  Karolina Olszewska