Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie PDF Drukuj
Wpisany przez Aneta Rosochacka

W Zespole Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w dniu 5 grudnia 2012 roku odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez WSPiA Przemyśl-Rzeszów. Celem olimpiady jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych  wiedzy z zakresu szeroko pojmowanej problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa, w tym - konstytucyjnego, zasad i procedur demokratycznych, Unii Europejskiej, Praw Człowieka. Podnoszenie świadomości prawnej młodzieży, kształtowanie postaw praworządności i szacunku dla prawa, propagowanie kultury prawnej, poszerzenie wiedzy prawniczej i obywatelskiej młodzieży. Rozwijanie kompetencji obywatelskich poprzez poznawanie mechanizmów funkcjonowania demokratycznego państwa i form udziału obywateli w życiu publicznym. Utrwalenie wiedzy o prawach i wolnościach człowieka i środkach ich ochrony. Pogłębianie znajomości zasad i sposobu działania organów władzy publicznej. Uświadomienie roli społecznej i funkcji mediów, znaczenia pluralizmu politycznego i kulturowego, zadań samorządu terytorialnego, partii politycznych i innych zrzeszeń obywateli. Kształtowanie umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim.

Założeniem Olimpiady jest, aby tego rodzaju wydarzenie stało się dla uczniów okazją do pogłębienia wiedzy z tej sfery życia społecznego, dzięki której uczeń będzie: dostrzegał problem, proponował model jego rozwiązania, formułował samodzielnie wnioski, propagował postawy obywatelskie właściwe dla osoby, która posiada wszechstronne wykształcenie w tym zakresie.

W Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie wzięło udział 23 uczniów klasy IV e w zawodzie Technik Ekonomista. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się trzech uczniów: Rafał Kudelski, Monika Rytel oraz Milena Tymosiak.

Etap II - okręgowy odbędzie się do dnia 16 stycznia 2013 roku . Etap III - centralny odbędzie się 20 marca