"Po męsku o dojrzewaniu" PDF Drukuj
Wpisany przez Ewa Dobrzycka

W miesiącu grudniu w naszej szkole w ramach zajęć „ Wychowanie do życia w rodzinie”, odbyła się prelekcja z pokazem multimedialnym pt: „Po męsku o dojrzewaniu”, adresatami byli chłopcy klas pierwszych. Główny watek tematyczny wykładu dotyczył zagadnień związanych z higieną okresu dojrzewania, a w szczególności dbałości o skórę twarzy, głowy i zęby, golenia się oraz radzenia sobie z potliwością i jej konsekwencjami. W przystępny sposób, bez zbędnych naukowych dygresji, wyjaśniono wpływ hormonów płciowych na stan skóry twarzy i mechanizm powstawania wyprysków. Wyjaśniono rolę gruczołów potowych i łojowych oraz zmiany, jakimi podlegają w okresie dojrzewania biologicznego. Prelekcja nawiązywała również do emocjonalnych trudności okresu dojrzewania manifestujących się między innymi zmianą rytmu snu i czuwania, drażliwością w kontaktach z rodzicami, poszukiwaniem akceptacji w grupie rówieśniczej. Zwrócono uwagę na znaczenie aktywności fizycznej, którą przedstawiono jako atrakcyjną formę spędzania czasu z rówieśnikami oraz sposób na odnalezienie własnego stylu, a także radzenia sobie z kompleksami okresu dojrzewania i stresem. Celem było zaprezentowanie zdrowego trybu życia jak również uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania. Realizacja prelekcji pomoże chłopcom w:

• przyswojeniu informacji o właściwej terminologii o zmianach fizycznych i psychicznych zachodzących w okresie dojrzewania,
  • wyrobieniu właściwych nawyków higieny osobistej, głównie nawyku właściwego golenia,
  • zrozumieniu związku aktywności fizycznej ze zdrowiem.

Zajęcia poprowadził pan Jakub Wachnicki Prelegent Działu Edukacji i Profilaktyki Procter and Gamble DS. Polska Sp.z o.o

Młodzież aktywnie uczestniczyła w prelekcji, zadawała pytania, z którymi trudno im sobie poradzić. Wiarygodność prelegenta i poczucie wspólnoty z młodzieżą pomogło w wytworzeniu klimatu zaufania, który ułatwił dalszą rozmowę z młodzieżą.