Zadania do konkursu „Bliżej książki” (VI zastaw pytań). PDF Drukuj
Wpisany przez biblioteka

………………………………….(imię i nazwisko, klasa).

1. Wymień 7 książek, które w tytule zawierają liczbę.

Za to zadanie możesz otrzymać 7 punktów.

2. Podaj tytuły następujących książek, których ekranizacje scharakteryzowano poniżej:

a. Pierwsza ekranizacja tej powieści jest autorstwa W. J. Hasa. Muzykę skomponował
W. Kilar. Dziewięć lat później powstał serial TV o tym samym tytule, wiernie odtwarzający fabułę powieści.

b. Autorką dramatu jest Maria Gabriela Śnieżko- Błocka, z domu Korwin- Piotrowska, secundo voto Janowska. Sama występowała na scenach Krakowa, Lwowa, Paryża. Pierwsza ekranizacja utworu powstała w 1930 r. i była pierwszym polskim filmem dźwiękowym (dźwięk utrwalany na płytach). Kolejną polską adaptację reżyserowano
w 1975 r., dwa lata później sztuka stała się kanwą siódmej części serialu „Z biegiem lat,
z biegiem dni” A. Wajdy.

c. Głównych bohaterów zagrali Iwona Pawlak i Adam Marjański. Reżyser Zbigniew Kuźmiński otrzymał za ekranizację powieści Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.

d. Ekranizacja tej powieści zdobyła Oscara w 1993 r. za dźwięk, nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia i charakteryzację i nominacje do nagród BAFTA 1993 za rolę Daniela Day- Lewisa, kostiumy, muzykę, scenografię i dźwięk. Film wyreżyserował Michael Mann, książkę napisał James Fenimore Cooper.

e. Autor książki jest laureatem literackiej Nagrody Nobla. Sztuka była ekranizowana
11- krotnie. Sam autor komedii nie był skory do współpracy z filmowcami. Film
w reżyserii Georga Cykora był nominowany w 12. kategoriach do Oscara, uzyskał
8 statuetek. Uchodzi za ostatni z wielkich musicali XX wieku. Był światowym przebojem, w samych Stanach miał czterokrotne przebicie zysku do kosztów.

Za to zadanie możesz otrzymać 5 punktów.

3. Przeczytaj fragmenty dramatu S. I. Witkacego „W małym dworku” i odpowiedz na pytania:

a. akt 1., sc. 2.- co Zosia zakopała w ogrodzie i dlaczego?

b. akt 2., sc. 11. (wiersz Kuzyna)- jakie kolory, użył artysta jako epitety? Wypisz 3 wyżej wymienione środki stylistyczne.

Za to zadanie możesz otrzymać 6 punktów.

Uwaga: Na rozwiązania wymienionych zadań czekamy tylko do 12. kwietnia!

Ostatni zestaw pytań pojawi się 16. kwietnia!! Powodzenia!