MINĘŁO 45 LAT…… PDF Drukuj

Kroniki szkolne w Zespole Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odnotują kolejny wielki dzień w historii szkoły – 45-lecie jej istnienia.
5 września 2009roku odbyły się uroczystości poświecone jubileuszowi szkoły. W uroczystości wzięli udział absolwenci, uczniowie , nauczyciele , rodzice, dyrektorzy sokołowskich szkół przedstawiciele Delegatury Kuratorium w Siedlcach i ZNP oraz władze miasta i powiatu.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. polową koncelebrowaną przez ks. Prałata Andrzeja Krupę i ks. Zbigniewa Grzymałę, który wygłosił do zebranych słowo Boże, podkreślając trud, jaki wkładają pedagodzy w wychowanie młodego pokolenia. W czasie mszy ks. prałat poświęcił nowy sztandar szkoły, którego fundatorem jest Sokołów SA. Dyrektor szkoły pani Małgorzata Baranowska przekazała sztandar młodzieży.

W czasie uroczystej akademii młodzież szkoły złożyła uroczyste ślubowanie na nowy sztandar szkoły Uczniowie przypomnieli sylwetkę jej patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety i żołnierza, który zginął 4. sierpnia 1944 roku. Dyrektor p .Małgorzata Baranowska podkreśliła wielki wkład w rozwój szkoły swoich poprzedników, a także obecne sukcesy i osiągnięcia. Podziękowała również fundatorowi sztandaru i organizatorom uroczystości . W imieniu pierwszego dyrektora szkoły - zmarłego Lucjana Krupy – głos zabrała jego żona pani Cecylia Krupa. Do zebranych przemawiali także dyrektorzy: Stanisław Kowalczyk i Jan Rosochacki. W imieniu absolwentów głos zabrała Hanna Mikołajewska i Krystyna Otowicz. Obie panie z sentymentem wspominały lata szkolne, dyrektorów i nauczycieli…

W części artystycznej zebrani podziwiali występy młodzieży. Szkolny zespół muzyczny „Trzy plus jeden”, pod kierunkiem p. Bogusława Kwiatkowskiego, zaprezentował swoje umiejętności wokalne, gorące brawa zebrali także szkolni akrobaci, prowadzeni przez p. Jacka Wasiluka. Część artystyczną zakończył występ zespołu „Sokołowianie”, w którym występuje młodzież Zespołu Szkół Nr 1.
Zainteresowanie gości wzbudzała również wystawa w świetlicy szkolnej, która przedstawiała historię szkoły zapisaną na fotografiach, w dokumentach i w kronikach. Ważne miejsce na wystawie poświęcono patronowi szkoły – Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. 20 października bieżącego roku szkoła przeżywać będzie kolejne święto – 30-stą rocznicę nadania szkole imienia.
Po południu absolwenci i goście wspólnie spędzili czas przy grillu, ogniskach i muzyce. Wspomnieniom nie było końca, bo „cudowne i sercu tak bliskie są nasze szkolne wspomnienia, więc zrób dla nich wszystko i ocal je….od zapomnienia.”