Sprawozdanie z wycieczki edukacyjnej klasy IF i IIIF technik logistyk PDF Drukuj

Uczniowie pierwszej i trzeciej klasy technikum, kształcącego w zawodzie technik logistyk, w dniach 15 – 19 kwietnia 2013 r. uczestniczyli w wyjeździe studyjnym zrealizowanym w ramach projektu „Wsparcie wdrażania Planu Rozwoju ZS Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim”.

Głównym punktem wyjazdu uczniów technikum logistycznego było zwiedzenie Portu w Gdańsku i w Elblągu. Młodzi logistycy, parokrotnie na lekcjach z przedmiotów zawodowych poznawali charakter i specyfikę transportu morskiego, zapoznawali się ze środkami i infrastrukturą tej gałęzi transportu. Były to jednak tylko suche informacje, poparte ewentualnie ilustracjami, zdjęciami czy filmami.

Podczas wyjazdu mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają środki transportu morskiego, jak zorganizowana jest infrastruktura w porcie morskim, jak odbywa się załadunek i wyładunek towarów przewożonych szlakiem morskim i jakie środki są w tych procesach wykorzystywane. Mogli w rzeczywistości skonfrontować zdobytą już wiedzę na temat transportu morskiego.

Port Gdańsk, który zwiedzili uczniowie jest jednym z wiodących portów w rejonie Morza Bałtyckiego oraz stanowi ważny międzynarodowy węzeł komunikacyjny. Specjalizuje się w obsłudze ładunków drobnicowych, głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach oraz w systemie „ro-ro” oraz masowych: węgiel, paliwa płynne, siarki i innych towarów sypkich.

Na obszarze Portu Gdańsk funkcjonują Gdański Terminal Kontenerowy (GTK) oraz Głębokowodny Terminal Kontenerowy (DCT), które uczniowie także zwiedzili, zapoznając się z zasadami funkcjonowania tego typu węzłów przeładunkowych.

Uczestnicy wyjazdu, dla porównania, mieli także okazję zwiedzić uniwersalny terminal przeładunkowo-składowy w Porcie Morskim w Elblągu, porcie ponad 100 razy mniejszym (pod względem powierzchni) od Portu w Gdańsku.

Podczas zwiedzania Portu w Elblągu uczniowie także mieli okazję zobaczyć jak działa infrastruktura logistyczna transportu morskiego związana z obrotem towarowym towarów masowych, drobnicowych, ponadgabarytowych oraz kontenerów.

Choć punkty wyjazdu związane ściśle z uczonym zawodem były dość ciekawe, to nie tylko one znalazły się w programie wycieczki. Młodzież dodatkowo zwiedziła Pola Bitwy pod Grunwaldem, Gdańską Starówkę, Oceanarium Gdyńskie, Starówkę Gdyńską Molo w Sopocie.

Podczas wycieczki, w czasie przeznaczonym na odpoczynek i relaks, uczniowie mieli możliwość odbywania spacerów wzdłuż plaży, czy udziału w dyskotece, gry w kręgle i w bilarda. Uczestniczyli także w prelekcji na temat bursztynu oraz w seansie filmowym w Cinema City Krewetka Gdańk.

Podczas 5-dniwego wyjazdu uczniami opiekowali się nauczyciele: Izabela Malinowska, Anna Jankowska, Jadwiga Rybarczyk, Larysa Usow oraz Rusłan Mielniczuk i Jacek Wasiluk.

Do domów młodzież wróciła bardzo zadowolona, z ogromną chęcią ponownego wyjazdu.