Zajęcia pozalekcyjne przygotowujące do egzaminu zawodowego dla logistyków PDF Drukuj
Wpisany przez Joanna Podgórska

Sprawozdanie z zajęć pozalekcyjnych przygotowujących do egzaminów zawodowych – zajęcia na odległość dla technika logistyka

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim brali udział w projekcie, w ramach którego uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych przygotowujących uczniów przystępujących do egzaminu potwierdzającego klasyfikacje zawodowe w zawodzie technik logistyk.

Zajęcia pozalekcyjne prowadzone na odległość za pomocą platformy moodle przeznaczone były przede wszystkim dla uczniów klas III i IV technikum kształcących się w zawodzie technik logistyk, szczególnie zainteresowanych tematyką logistyczną oraz chcących poszerzać zakres wiedzy niezbędnej do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodowe poprzez uczestnictwo w tych zajęciach.

Celem realizacji tych zajęć była pomoc w opanowaniu przez uczniów wiadomości i umiejętności praktycznych niezbędnych w zawodzie technik logistyk, a wspomagających uczniów w przygotowaniu się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

W zajęciach wzięło udział 53 chętnych uczniów z klasy IV – 25 uczniów w roku szkolnym 2011/2012 i 28 uczniów w roku szkolnym 2012/2013. W trakcie zajęć omawiane były zagadnienia dotyczące organizacji i techniki pracy w logistyce, stanowiące podstawę w przygotowaniu zawodowym technika logistyka.

Nadrzędnym celem zajęć jest przygotowanie uczniów do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, uzupełnianie braków wiedzy, utrwalenie wiadomości i umiejętności, poszerzenie wiedzy przedmiotowej, rozwijanie zainteresowań uczniów, rozwijanie zdolności uczniów, odniesienie sukcesów edukacyjnych, doskonalenie umiejętności. Ponadto zajęcia kształtują umiejętność myślenia i jasnego formułowania wniosków, przygotowują uczniów do wykorzystania wiedzy w rozwiązywaniu problemów z życia codziennego, przyzwyczajają do samodzielnego uczenia się, systematyczności, pracowitości i wytrwałości.

Uczestnictwo w zajęciach dało uczniom możliwość samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz poznanie pracy logistyka.

Forma prowadzonych zajęć poprzez platformę moodle była niezwykle atrakcyjna – co wynikało z opinii uczniów jak również rodziców. Uczniowie mieli większą swobodę i możliwości korzystania z zajęć w różnych godzinach dla nich odpowiednich. Dzięki możliwości prowadzenia zajęć na odległość uczniowie mieli możliwość pracy w domu w dogodnym dla nich czasie.

Młodzież uczestnicząca w zajęciach uważa je za interesujące, wartościowe i ciekawe, budzące aktywność oraz zbieżne z oczekiwaniami. Wypowiedzi uczniów na temat zajęć wskazują, że są one dla nich bardzo wartościowe, dostosowane do ich potrzeb edukacyjnych, podnoszące poziom ich wiedzy, oraz dające możliwość przygotowywania się poprzez duże ilości ćwiczeń, rozwiązywanie testów oraz zadań egzaminacyjnych przygotowujących do egzaminu zawodowego.

Moim zdaniem jako nauczyciela prowadzącego powyżej opisane zajęcia, są one dużym wsparciem dla uczniów przystępujących do zdawania egzaminu zawodowego. Według mnie uczniowie regularnie korzystający z ww. zajęć osiągają lepsze wyniki w nauce jak również podnoszą poziom zdawalności egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Program zajęć przygotowujących do egzaminów zawodowych – zajęcia na odległość dla technika logistyka

Treści kształcenia:

Lp.

Temat

1

Procedury egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i wymagania egzaminacyjne w zawodzie technik logistyk.

1

3

Przykładowe zadania testowe na cześć I i II etapu pisemnego Egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

15

4

Próbny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe – etap pisemny

7

Wybór dostawcy, proces kwalifikacji dostawy

8

Dokumentacja magazynowa

9

Dokumentacja sprzedaży – faktura VAT

10

Wyznaczanie lokalizacji węzłów logistycznych

11

Planowanie potrzeb w sieci dystrybucji - DRP

12

Planowanie potrzeb materiałowych

13

Struktura wyrobu gotowego

14

Obliczanie kosztów i czasu dostawy, wybór przewoźnika

15

Przykładowe zadanie egzaminacyjne dotyczące opracowania projektu realizacji prac związanych z wykonaniem zadania logistycznego z zakresu gospodarki magazynem, zarządzania zapasami, zarządzania przepływem materiałów, zgodnie z dokumentacją na etap praktyczny Egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

24