Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza PDF Drukuj
Wpisany przez Nauczyciele zespołu

Gdzie ojca nie ma, tam, Pismo mówi (...).( Zagłoba)

5 września w ZS Nr 1 odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” wybitnego polskiego noblisty - Henryka Sienkiewicza. Akcja ta została zapoczątkowana trzy lata temu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku w naszej szkole z inicjatywy pani dyrektor Małgorzaty Baranowskiej nauczyciele oraz uczniowie wspólnie zmierzyli się z fragmentami „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego” i „Ogniem i mieczem”. Narodowe Czytanie stanowiło wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów: Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Z dumą możemy powiedzieć, że przedsięwzięcie to zostało potraktowane przez młodzież i pedagogów jako lekcja patriotyzmu i rodzimej literatury, jednocząca i wzmacniająca polską tożsamość.

Z fragmentami dzieł Henryka Sienkiewicza zmierzyli się: Maciej Brzozowski, Weronika Deoniziak, Piotr Gołocki, Sebastian Kaczorowski, Konrad Kamiński, Mateusz Kopówka, Klaudia Łach, Monika Rytel-Andrianik, Dominika Sulej. Na szczególne wyróżnienie zasługują: p. Mieczysław Bogaj, p. Halina Chojecka, p. Monika Jackowska, p. Jacek Jackowski, p. Dorota Kalinowska, p. Beata Pękała, p. Krystyna Romańczuk, ks. Grzegorz Wierzbicki, ks. Tomasz Żukowski oraz goście z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, którzy przepięknie interpretując fragmenty „Trylogii”, pozwolili nam przenieść się w XVII wiek, dając przy tym wiele radości i przekonanie, że tego rodzaju akcje są potrzebne.

Duże zainteresowanie wśród nauczycieli oraz chęć wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu sprawiły, że projekt ten mógłby wejść już na stałe do naszego kalendarza imprez szkolnych.

Organizatorzy: biblioteka szkolna – Monika Filip, grupa teatralna Sposób na teatr -Agnieszka Pachołowska, grupa świetlicowa – Jolanta Iwańska, Agnieszka Kusak. Obsługa techniczna: Maciej Czapski i Krzysztof Krasnodębski.

Przygotowała: Agnieszka Pachołowska