Sprzątanie Świata 2014 PDF Drukuj

Dnia 19 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXI, ogólnopolskiej akcji ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA”. Jest to polska edycja międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” zapoczątkowanego w 1989 roku przez Iana Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W naszym kraju „Sprzątanie Świata” zainicjowała w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od tej pory kampania organizowana jest nieprzerwanie co roku, zawsze w trzecim tygodniu września, stając się jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu edukacji ekologicznej w naszym kraju. Celem akcji jest promowanie ochrony środowiska i racjonalnej gospodarki odpadami.

Temat tegorocznego przedsięwzięcia brzmiał : "Turysto! Szanuj środowisko!". Tym razem  zachęcaliśmy do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie natury. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie, czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórkę? Czyli promujemy „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę! Podczas sprzątania świata w 2014 roku apelowaliśmy: zobacz jak łatwo na co dzień chronić środowisko i odkryć czystą Polskę.

Przygotowała: E. Gdula