Uroczyste obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 70. rocznicy akcji „Burza” PDF Drukuj

Dnia 26 września 2014 roku w naszej szkole z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli, władz powiatu, społeczności uczniowskiej i dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół z żołnierzami i mieszkańcami, którzy przed laty walczyli w konspiracji o wolną Polskę.

Dla wielu osób, zwłaszcza młodych, to jedna z ostatnich okazji do osobistego kontaktu ze świadkami wojennych wydarzeń i poznania historii poprzez żywe słowo.

Niezwykle uroczystym i wzruszającym momentem było odznaczenie tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.

Pan Starosta Leszek Iwaniuk wraz z panem pułkownikiem Józefem Boreckim wręczyli odznaczenia Panom:

ROMANOWI KARAKULE

HENRYKOWI MATEUSIAKOWI

ANTONIEMU PIĘTCE

JANOWI SIKORSKIEMU

MICHAŁOWI BOJARSKIEMU

LEONARDOWI DOMAŃSKIEMU

STANISŁAWOWI JAGIELLE

FRANCISZKOWI OSZCZEPALIŃSKIEMU

MARIANOWI BUJALSKIEMU

MIECZYSŁAWOWI CHOROMAŃSKIEMU

TADEUSZOWI ONISCE

TADEUSZOWI WOLANIECKIEMU

Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię, podczas której zaprezentowali historię powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego, wiersze i piosenki o tematyce wojennej. Bardzo podniosłym momentem, znakiem pamięci i czci było wezwanie przez uczniów do Apelu Poległych żołnierzy wszystkich formacji i ofiary totalitaryzmu. Zapalono białe i czerwone znicze oraz odśpiewano hymn Armii Krajowej.

Na zakończenie młodzież spontanicznie zaśpiewała „Sto lat” naszym bohaterom.

Były to niezapomniane przeżycia i piękna lekcja historii.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas: IIIF, IIIJ, IVJ, IJ, II, IA, pod kierunkiem nauczycieli: pani Maryli Łomży, pani Iwony Piętki, pani Renaty Romańczuk.

Oprawa muzyczna: zespół Szara –Band pod kierunkiem pana Bogusława Kwiatkowskiego.

Dekorację przygotowała pani Małgorzata Bołbotowska

Artykuł przygotowała: M. Łomża