Spektakl profilaktyczny „UKŁAD ZAMKNIĘTY” PDF Drukuj

„UKŁAD ZAMKNIĘTY” to spektakl krakowskiego teatru „KURTYNA”, który mieli okazję obejrzeć uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Odbył się on dnia 26.09.2014 r. w sali gimnastycznej ZS Nr 1.

Spektakl poruszał kwestię niebezpieczeństw wynikających z zażywania narkotyków.

Głównym bohaterem przedstawienia był Krzysiek, który opiekował się chorą psychicznie matką, okaleczoną przez ojca odsiadującego za to wyrok więzienia. Krzyś był nastolatkiem wyróżniającym się nienaganną postawą moralną. Zbieg okoliczności postawił go w sytuacji niecodziennej: będąc na dyskotece, został niesłusznie posądzony o zabójstwo i sprzedaż narkotyków.

Zmagając się z trudną sytuacją rodzinną i nowym, dramatycznym wyzwaniem, Krzysztof bezwiednie staje się częścią środowiska, którego wcześniej unikał.

W kręgu jego znajomych pojawiają się ludzie, których życie jest tragiczną konsekwencją złych wyborów i braku odwagi w walce z własną słabością.

Spektakl opisuje rzeczywistość, która może dotknąć każdego młodego człowieka poszukującego odpowiedzi na rodzące się pytania o sens życia, jeżeli w tym poszukiwaniu straci poczucie swojej podmiotowości i da się uwieść złudnej sile narkotyków.

Przesłanie przedstawienia było bardzo sugestywne: nie warto zadawać się z ludźmi handlującymi i biorącymi środki odurzające, nie warto próbować narkotyków, gdyż powodują tylko problemy.

Tematyka spektaklu i sposób jej realizacji wzbudziła u uczniów duże zainteresowanie. Oglądali go w ciszy i skupieniu, wyraźnie poruszeni przedstawianą historią i problematyką.

Przygotował: J. Bujalski