Uczciliśmy Dzień Papieski PDF Drukuj

9 października 2014 roku uczniowie z klasy II e, jako delegaci całej społeczności szkolnej, pod opieką wychowawcy pani Agnieszki Bocian oraz pani Mileny Nowaszewskiej i ks. Krzysztofa Malinowskiego, uczciła pamięć Jana Pawła II poprzez wyjazd edukacyjny „Śladami Jana Pawła II po Podlasiu”. W roku kanonizacji Jana Pawła II dzień ten nabiera szczególnego znaczenia.

Młodzież zwiedziła Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie, poznając unikatowe zbiory m.in. największy eksponowany zbiór ornatów z pasów kontuszowych, dziewiętnastowieczny kielich syberyjski, który ogrzewany jest „duszą”, a także monstrancję zrobiona przez więźniów stalagu w czasie II wojny światowej. Jednak największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła Sala Papieska, w której znajduje się zbiór pamiątek związanych z pobytem Ojca Świętego w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. Należą do nich fotel papieski, na którym Jan Paweł II siedział podczas nabożeństwa ekumenicznego (jest symbolem łodzi św. Piotra), mszał papieski używany podczas nabożeństwa i lektorium - przenośna ambonka. Zwiedzających wita głos Ojca Świętego „Witaj, Ziemio Podlaska. Ziemio ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim uświęcona wiernością tego ludu….”. W muzeum też zobaczyć można kilka dokumentów papieskich, w tym podpisaną własnoręcznie przez Ojca Świętego bullę wynoszącą bp. Antoniego Dydycza do godności ordynariusza drohiczyńskiego. Ponadto: fragment papieskiej sutanny, różaniec ofiarowany przez Jana Pawła II podczas pobytu w Drohiczynie oraz pamiątki związane bezpośrednio z wizytą, jak karty wejściowe do poszczególnych sektorów, kilkadziesiąt zdjęć upamiętniających wizytę, oraz okolicznościowe wydawnictwa uwieczniające papieski pobyt, takie jak: albumy, płyty, pocztówki i plakaty.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Nadbużańskim Parku Historyczno – Kulturowym: “Bug – pogranicze kultur i religii”, gdzie można było zobaczyć ponad 200 modeli starych motocykli z różnych zakątków świata i wystawę kajaków. Dobrze wiemy, że kajakarstwo to ulubiona forma wypoczynku, która była praktykowana przez księdza Karola Wojtyłę podczas wyjazdów z młodzieżą.

Spacer ulicami Drohiczyna, przy sprzyjającej aurze, pozwolił jeszcze bardziej dostrzec piękno zabytków sakralnych, np. barokowego, pojezuickiego zespołu klasztornego, Katedrę Drohiczyńską, dawne Kolegium Jezuickie, obecnie Seminarium Duchowne i Cerkiew św. Mikołaja.

Pobyt na Górze Zamkowej w promieniach jesiennego słońca, pozwolił na chwilę odpoczynku, zadumę, historyczną refleksję. Widok z tego uroczego miejsca na rzekę Bug zachwycił nie tylko nas, ale wszystkich turystów. Należy wspomnieć, że Andrzej Wajda wybrał to miejsca dla swoich dwóch filmów „ Kronika wypadków miłosnych” i „ Panny z Wilka”. Do Drohiczyna latem przyjeżdżają też aktorzy: Daniel Olbrychski i Dariusz Kowalski.

Ostatnim punktem wycieczki, ale najważniejszym, była modlitwa pod Krzyżem Papieskim, który symbolizuje katolików i prawosławnych połączonych siecią św. Piotra. Miejsce to przypomina wydarzenia z 1999 roku. Ksiądz biskup Antoni Dydycz, tak wspomina tę wizytę "Podlasie potrzebowało tej obecności. Oczekiwało na Jego słowa, na jakże serdeczne pozdrowienie. I to szczególne ciepło, które przyniósł ze sobą. Odczuli to wszyscy zebrani…”.

Dzisiaj trzeba pielęgnować pamięć tej niezwykłej pielgrzymki Jana Pawła II na podlaską ziemię i modlić się za jego wstawiennictwem, bo przecież jak mówił sam papież „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.”

.