Konkurs PDF Drukuj

Nasza szkoła bierze udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja”, zorganizowanego przez Polski Komitet Normalizacji.

Tematem przewodnim jest: „Dostępność dla wszystkich – czyli świat bez barier”. Troska o niepełnosprawnych, jest troską o nas wszystkich! Jak normy mogą pomóc?”

Adresatami konkursu są uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych.

Tegoroczny temat jest spójny z „Europejską strategią w sprawie niepełnosprawności 2010-2020”, która zakłada, iż należy stosować różne instrumenty, w tym normalizację, w celu zapewnienia powszechnego i pełnego dostępu do towarów i usług.

Normalizacja to istotny czynnik ułatwiający likwidację barier technicznych i zapobiegających wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych. Normy dostarczają producentom i usługodawcom wytycznych do projektowania i wytwarzania dóbr dostępnych dla wszystkich. Problematyka ta wpisuje się także w politykę oświatową 2014/15 Ministerstwa Edukacji Narodowej - Rok Szkoły Zawodowców - i w jeden z jej priorytetów: „Edukacja włączająca uczniów niepełnosprawnych”.

Cele konkursu:

1. 1.Upowszechnienie wśród młodzieży roli normalizacji w problematyce dostępności dla wszystkich.
  2. 2.Zwrócenie uwagi uczniów na rolę norm w ułatwianiu:
  • samodzielnego życia osobom niepełnosprawnym,
  • obsługi urządzeń i przyrządów osobom niepełnosprawnym.
  1. 3.Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tej tematyki do swoich zajęć lekcyjnych poprzez zwrócenie uczniom uwagi na:
  • konieczność wprowadzania znormalizowanych rozwiązań likwidujących bariery techniczne w dostępie do dóbr i usług,
  • uwzględnienie potrzeby konstruowania urządzeń powszechnego użytku, budynków i przestrzeni publicznej zapewniających dostęp dla wszystkich.

Zadanie konkursowe dla uczniów:

• w kategorii „Esej” - polega na napisaniu opracowania na temat: „Dostępność dla wszystkich - czyli świat bez barier”. Troska o niepełnosprawnych, jest troską o nas wszystkich! Jak normy mogą pomóc?”;
  • w kategorii „Grafika” - stworzenie na ten sam temat pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką w formacje A4. Natomiast zadaniem nauczycieli jest napisanie na powyższy temat scenariusza lekcji, który może być wykorzystany w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Na ocenę pisemnych prac będą miały wpływ: poprawność merytoryczna, metodyczna, językowa, precyzja, spójność i ogólny odbiór pracy. Dla najlepszych autorów przewidziano cenne nagrody rzeczowe.

Prace należy dostarczyć do pani M. Nowaszewskiej lub pana J. Bujalskiego - 7 stycznia 2015 roku.

Przygotowała: M. Nowaszewska