ŚWIADOME RODZICIELSTWO – praktyka! PDF Drukuj

Dzięki wprowadzonej od tego roku szkolnego innowacji pedagogicznej „świadomego rodzicielstwa” w ramach przedmiotu i koła wychowania do życia w rodzinie, młodzież ma okazję kształtować swoją świadomość w kwestiach związanych z seksualnością, profilaktyką zdrowia intymnego, a także ich higieną w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Odbyło się szereg zajęć praktycznych skierowanych zarówno do dziewcząt jak i chłopców. Również podczas warsztatów w ramach zajęć z wychowania do życia w rodzinie, dzięki nowym pomocom dydaktycznym młodzież miała okazję doświadczyć „jak to jest być w ciąży” - dzięki specjalnej kamizelce symulującej i odzwierciedlającej rzeczywiste odczucia kobiety w trzecim trymestrze ciąży, natomiast dzięki lalce niemowlakowi edukacyjnemu do nauki pielęgnacji, uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę dotyczącą przewijania, karmienia, przebierania, kołysania, trzymania itp. Wszystkie te czynności  uczniowie mogą przećwiczyć, co pozwala uświadomić im fakty związane z  bycia rodzicem. Zajęcia mają również za zadanie pokazać jak ogromną odpowiedzialność oraz zmiany stylu życia wiążą się z pojawianiem nowego  członka rodziny. Uczestnicy mają okazję wysłuchać prelekcji na temat świadomego rodzicielstwa, porozmawiać z ekspertami i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Innowacja pozwoli lepiej zrozumieć zachowanie kobiety, jej niezrozumiałe czasem reakcje i dziwne nastroje, a mężczyźnie lepiej spełniać rolę odpowiedzialnego wsparcia. Jednak głównym celem  tej innowacji jest uświadomienie młodzieży  ogromnej odpowiedzialności za dziecko.

Przygotowała: E. Dobrzycka