17 LUTEGO – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA PDF Drukuj

W roku 2015 Dzień Kota przypada na 17 lutego (wtorek)

Do Dnia Kota pozostało jeszcze 6 dni.

Mimo że koty zwykle chadzają własnymi ścieżkami, nad wyraz często spotykają na nich na ssaki z gatunku homo sapiens. Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie. W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W 2010 roku do obchodów dołączyły również publiczne media (TVP Warszawa). Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię, czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.

(źródło – kalbi.pl)

Dzień Kota 2015 w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim

W związku ze zbliżającym się Dniem Kota, ogłaszamy konkurs na najpiękniejszego Pupila. Dzień Kota jest wspaniałym świętem, na które koty naprawdę zasługują.

Wychodzimy z założenia, że wszystkie koty są super!

Pamiętajmy o nich zimą, a w szczególności o tych bezdomnych.

Każde nadesłane zdjęcie znajdzie się w naszej galerii. Serdecznie zapraszamy wszystkich właścicieli Kocich Piękności do wzięcia udziału w konkursie. Ze wszystkich nadesłanych zdjęć wybierzemy najpiękniejsze i zamieścimy je na naszej stronie. Czekamy na zdjęcia do dnia 16.02.2015.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18.02.2015.

Prosimy o zdjęcia w formacie jpg, o rozdzielczości co najmniej 800/600 px. Fotografie powinny być ostre i przedstawiać koty. Dopiszcie też imię kota i, ewentualnie, kilka słów na jego temat. Zdjęcia należy nadsyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

17 LUTEGOMIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach z okazji Dnia Kota:

MÓJ KOT”

(konkurs fotograficzny)

Jedna osoba może dostarczyć tylko jedno zdjęcie wraz z krótkim opisem.

Termin zgłaszania zdjęć upływa w poniedziałek, 16 lutego 2015 r.

KOCI ŚWIAT

(konkurs plastyczny)

Konkurs plastyczny polegający na wykonaniu plakatu przedstawiającego świat widziany

oczami kota. Format pracy A3, technika dowolna.

Prace przyjmują p. Joanna Podgórska i p. Agnieszka Makowiecka do dnia 16 lutego 2015.

KONKURS POETYCKI

polegający na napisaniu rymowanego wiersza na temat kotów.

Prace przyjmuje do dnia 16 lutego 2015 p. Anna Wyrzykowska w bibliotece szkolnej.