VI Targi Edukacji, Pracy I Kariery „SZARADA” za nami PDF Drukuj
poniedziałek, 30 marca 2015 22:36

Od wyboru kierunku studiów zależy, czy kolejny etap nauki będzie szansą na rozwój własnych talentów, czy zmarnowanym czasem. Często zdarza się, że o wyborze kierunku dalszego kształcenia decyduje aktualna moda lub brak pomysłu na swoją przyszłość, a nie własne zainteresowania, uzdolnienia i oczekiwania dotyczące profilu kształcenia. Tymczasem jego konsekwencje mają olbrzymi wpływ na wybór zawodu. Ważne są też ambicje, motywacja i wiara w sukces, która jest przecież pierwszym warunkiem osiągnięcia zamierzonego celu. Żeby pomóc uczniom w określeniu swojej ścieżki edukacyjnej i zawodowej od sześciu lat w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim organizowane są Sokołowskie Targi Edukacji, Pracy i Kariery SZARADA. W tym roku targi odbyły się w piątek 27 marca. Organizatorem imprezy byli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim.

Targi rozpoczęły się o godzinie 10.00 i oficjalnie zostały otwarte przez Dyrektora Szkoły Panią Małgorzatę Baranowską. Udział w imprezie wzięli zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego Pani Marta Sosnowska, radni powiatowi Pani Longina Oleszczuk i Pan Jan Godlewski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP Pani Danuta Zadrożna, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim Pani Elżbieta Błońska, Dyrektor Zespołu Szkół Kosowie Lackim Pani Hanna Przesmycka.

Po krótkiej części oficjalnej uczniowie klas maturalnych, przedmaturalnych oraz gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z ofertami wyższych uczelni oraz instytucji pomagających w określeniu ścieżki zawodowej. W wydzielonym gabinecie porad zawodowych udzielali uczniom doradcy zawodowi Pani Agnieszka Bocian i Pan Jacek Jackowski. Zaproszenia na imprezę przyjęło 18 wyższych uczelni z województw mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie, Collegium Mazovia - Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie, Akademia Obrony Narodowej, Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Centrum Szkoleniowe ACZE w Sokołowie Podlaskim, Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim, Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Siedlcach. Przedstawiciele straży pożarnej i policji zapoznali uczniów ze specyfiką zawodów przez nich wykonywanych oraz podpowiadali jak pokierować swoją edukacją, żeby dany zawód wykonywać.