Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile PDF Drukuj

zonkile1  zonkile2

Już po raz trzeci w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów często były to właśnie żonkile.

W tym roku w akcji „Żonkile” wzięła również udział nasza szkoła. Do najważniejszych z nich należało:

- przygotowanie tematycznej tablicy na korytarzu szkolnym – wielkie podziękowania za pomoc p. Małgorzacie Bołbotowskiej;

- przeprowadzenie w klasach pierwszych i drugich cyklu lekcji poświęconych 72. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

I najważniejsze – w porozumieniu z Zespołem Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II, którego uczniowie wykonali okolicznościowe papierowe żonkile – grupa wolontariuszy z naszej szkoły zaangażowała się w niedzielne południe w akcję rozdawania tych symboli-kwiatów mieszkańcom naszego miasta. Szczególne podziękowania należą się uczniom z klas: IIh Aleksandrze Adamczyk, Katarzynie Biernackiej, Kacprowi Sobieskiemu i Natalii Wojewódzkiej; IIIg Joannie Mielańczuk; Ib Dominice Małczuk oraz If Karolowi Sójce i Grzegorzowi Remiszewskiemu, którzy pod opieką p. Moniki Filip i p. Izabeli Rudaś, mimo mało sprzyjającej pogody, wspaniale wywiązali się z obowiązków wolontariuszy. Całość akcji koordynował p. Włodzimierz Chybowski.

Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.

Wsparcie dla tej akcji zostało udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.