Pokaz filmu Edvinsa Snora pt: The Soviet Story PDF Drukuj
Wpisany przez Andrzej Brzezik

28 września 2009 roku młodzież z klas III a i III s uczestniczyła w pokazie filmowym, który odbył się w Węgrowskim Ośrodku Kultury, z inicjatywy nauczycielki języka rosyjskiego Justyny Maćkowiak  i nauczyciela historii Andrzeja Brzezika. Wśród nauczycieli obecni byli także pani Agnieszka Tomkiel - rusycystka, ks. Piotr Arbaszerwski i Włodzimierz Chybowski - historyk. Zaprezentowano film dokumentalny łotewskiego politologa Edvinsa Snora pt: The Soviet Story. Ten 90 minutowy dokument  ukazuje w sposób misterny zbrodniczość ludobójczego systemu jakim był komunizm w Związku Sowieckim.

Poddano analizie współpracę dwóch największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości Józefa Stalina i Adolfa Hitlera. Ukazano kulisy głodu na Ukrainie w latach 1932 - 1933, który zabił 7 milionów ludzi, pokazano  agresję Sowietów na Polskę i Finlandię w 1939 roku oraz wstrząsające eksperymenty medyczne dokonywane przez sowiecką policję polityczną - KGB - na więźniach Gułagów. Film The Soviet Story razem z uczniami naszej szkoły obejrzała też młodzież Liceum ogólnokształcącego z Węgrowa. Projekcję swą obecnością zaszczycili dziennikarze Gazety Polskiej,pani Aneta Czerwińska i pan Tomasz Sakiewicz. Po zakończonej projekcji odbył się krótki wykład objaśniający w którym wzięli udział Tomasz Sakiewicz i Andrzej Brzezik.