W zgodzie z naturą – program Edukacji Ekologicznej w szkołach Powiatu Sokołowskiego PDF Drukuj

W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego wraz z Zespołem Szkół Specjalnych realizuje zadania z zakresu edukacji ekologicznej w ramach projektu „W zgodzie z naturą – program Edukacji Ekologicznej w szkołach Powiatu Sokołowskiego”.

Celem głównym projektu jest kształtowanie postawy proekologicznej przez dokonywanie zmian w aktywności poznawczej, emocjonalnej i praktycznej ucznia oraz stosowanie w praktyce codziennego życia zasad ochrony środowiska.

Realizacja celu głównego przyczyni się również do realizacji następujących celów szczegółowych:

1. Poszerzanie świadomości ekologicznej społeczności uczniowskiej i lokalnej w szczególności dotyczącej segregacji odpadów, recyklingu i odnawialnych źródłach energii (uwzględnieniem zagadnień z zakresu ekologii, biologii, geografii, chemii, przyrody, funkcjonowania w środowisku, przysposobienia do pracy i ekonomii);
  2. Zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na obecny stan środowiska naturalnego naszego powiatu i uświadomienie zagrożeń związanych z niewłaściwym gospodarowaniem odpadami rolnymi i komunalnymi;
  3. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego swojej okolicy;
  4. Przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i społecznej za stan i kształt środowiska naturalnego naszego powiatu;
  5. Rozbudzanie zainteresowań problematyką ochrony środowiska w swoim najbliższym otoczeniu;
  6. Kształtowanie postaw proekologicznych: pobudzanie do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska,
  • uświadomienie konieczności rozsądnego gospodarowania zasobami przyrody,
  • pobudzanie krytycznego spojrzenia na własne postawy wobec środowiska,
  • uświadomienie uczniom ich wpływu na kształtowanie prośrodowiskowych postaw swoich rodzin,
  • uświadomienie uniwersalności praw przyrody.
      7. Poznanie metodologii badań:
  • wykształcenie umiejętności samodzielnego zdobywania informacji z różnych źródeł,
  • wykształcenie umiejętności selekcji i analizy danych, opracowania wyników badań,
  • wykształcenie umiejętności prezentowania wyników badań przy wykorzystaniu różnych technik.

8. Wykształcenie umiejętności samodzielnego zdobywania informacji z różnych źródeł, wykształcenie umiejętności selekcji i analizy danych, opracowania wyników badań, wykształcenie umiejętności prezentowania wyników badań przy wykorzystaniu różnych technik.

9. Porównanie wpływów na środowisko działania elektrowni solarnej i klasycznej.

Zakupione w ramach projektu „W zgodzie z naturą”, dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, www.wfosigw.pl, stacja pogody oraz wyposażenie pracowni edukacji ekologicznej umożliwi zorganizowanie atrakcyjnych i efektywnych zajęć dydaktycznych dla młodzieży, co przyczyni się do wzrostu zainteresowania tematyką ekologiczną i znacząco wpłynie na codzienne postawy służące ochronie środowiska w miejscu zamieszkania uczniów.