V edycja konkursu ogólnopolskiego zorganizowanego w ramach projektu „O tym nie można zapomnieć… spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” PDF Drukuj

o_tym_nie_mozna_zapomniec

Od 26 do 29 maja 2015 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbywały się ogólnopolskie prezentacje finałowe 66 zespołów uczniowskich (ponad 300 osób) z 20 szkół z całego kraju, biorących udział w projekcie „O tym nie można zapomnieć…spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”.

Dla uczniów, nauczycieli oraz pozostałych osób zajmujących się projektem niezwykle istotne było również to, że Panie, które przeżyły te straszne historie, przede wszystkim byłe ravensbrüczanki, mieszkające w Warszawie, były obecne przez całe cztery dni prezentacji finałowej.

Uczniowie przedstawili w wersji filmowej najciekawsze fragmenty sporządzanych przez siebie wywiadów. Młodzież podzieliła się również swoimi refleksjami z udziału w projekcie i podziękowała świadkom historii – byłym więźniarkom obozów lub łagrów. Publiczność zaś w skupieniu oglądała i słuchała tej niezwykłej, bo „żywej” lekcji historii. Uczniowie wzięli również udział w ocenie przygotowanych przez siebie materiałów.

Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy IB, którzy pod kierunkiem nauczyciela historii Włodzimierza Chybowskiego i przy pomocy nauczyciela informatyki Mariusza Kurowskiego przeprowadzili wywiad z b. więźniarką obozu w Ravensbrück – Marianną Danutą Janowską mieszkającą w Warszawie. Byli to: Sylwia Kulik, Klaudia MatysiakGrzegorz Krysiak. Rozmowa z Panią Janowską została zarejestrowana przy pomocy kamery video i na tej podstawie przygotowano jeden film w wersji skróconej na ogólnopolską prezentację, a drugi film, w pełnej wersji, został przekazany do IPN jako źródło historyczne.

Nagrodą dla części uczniów będzie udział w przyszłorocznych obchodach 71. Rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück (Niemcy). Czy nasi uczniowie, podobnie jak w kwietniu 2014 r., również wezmą udział w tej wycieczce, przekonamy się prawdopodobnie dopiero po wakacjach.