TRANSPLANTACJE – DAR ŻYCIA PDF Drukuj

transplantacje2

„Człowiek znalazł sposób na dawanie siebie, by inni mogli żyć” Jan Paweł II

27 maja 2015 r w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbyła się konferencja „Transplantacje – dar życia”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy współudziale Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej i Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Patronat honorowy objął Mazowiecki Kurator Oświaty.

Konferencję otworzyła pani Małgorzata Baranowska – dyrektor Zespołu Szkół Nr 1. Pierwszym prelegentem był dr n. med. Michał Skalski z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który powiedział o potrzebie i możliwościach przeszczepiania narządów w Polsce oraz o barierach w rozwoju ruchu transplantacyjnego. Pan Krzysztof Zając – koordynator transplantacyjny Kliniki Chirurgii Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiedział zgromadzonym, na czym polega przeszczepianie narządów, co na ten temat mówią przepisy prawne oraz jak wygląda życie pacjenta po przeszczepie.

W konferencji udział wzięli zaproszeni goście: przedstawiciele samorządu, dyrekcja SPZOZ w Sokołowie Podlaskim, dyrektor Centrum Szkoleniowego „ACZE”, delegacje z Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Pomocy Rodzinie, Warsztatu Terapii Zajęciowej, a przede wszystkim młodzież i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kształcenia Rolniczego, Zespołu Szkół Salezjańskich, Zespół Szkół Nr 1 oraz osoby zainteresowane tematyką transplantacji.

Po wystąpieniu prelegentów odbyła się dyskusja, która wynikała z zainteresowania młodzieży tematem. Istnieje zatem potrzeba, aby z młodymi ludźmi rozmawiać na temat przeszczepiania narządów oraz problemów moralnych i etycznych związanych z transplantacją.

transplantacje1