RODZICE

NAUCZYCIELE

"Przez bajki w świat"

OSIĄGNIĘCIA

Nagrody literackie
Nagrody Literackie PDF Drukuj
Wpisany przez biblioteka   

1. Literacka Nagroda Nobla
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury jest uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie, jest przyznawana od 1901 r.

Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla:
Henryk Sienkiewicz
- nagrodzony w 1905 r. za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z jurorów – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.
Władysław Reymont - polski powieściopisarz i nowelista, nagrodzony w 1924 r. za wybitny    epos narodowy, powieść „Chłopi”.
Czesław Miłosz - otrzymał Nagrodę Nobla w 1980 r.za całokształt twórczości.
Wisława Szymborska - Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w 1996 r. za „poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu  kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.


Laureaci literackiej Nagrody Nobla od 2000 r.:
 2012  Mo Yan (Chiny)- (ur. 17 lutego 1955 r. w prowincji Szantung) chiński pisarz. W czasie rewolucji kulturalnej pracował w tłoczni oleju. W wieku 20 lat wstąpił do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pisać zaczął w 1981 r., a trzy lata później został wykładowcą na wydziale literatury w szkole wojskowej, a następnie uzyskał doktorat za pracę o twórczości Lu Xuna. Adaptacja jego powieści Klan czerwonego sorga była reżyserskim debiutem Zhanga Yimou (Czerwone sorgo). Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Mo Yan, jako temu, „który z halucynacyjnym realizmem łączy opowieści ludowe, historię i współczesność”.
2011 Tomas Tranströmer (Szwecja)- za „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”.
2010  Mario Vargas Llosa (Peru (od 1993 obywatel Hiszpanii)- za „odwzorowanie struktur władzy i stanowcze obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki”
2009  Herta Müller (Niemcy) jako ta, „która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych”
2008  Jean-Marie Gustave Le Clézio (Francja i Mauritius) - za „nowe odkrycia, poetycką przygodę i sensualną ekstazę, badanie człowieczeństwa ponad i poza granicami cywilizacji”.
2007  Doris Lessing (Wielka Brytania)- „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”
2006  Orhan Pamuk (Turcja) - nagrodzono pisarza, który „w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”
2005  Harold Pinter (Wielka Brytania) - za „odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku”
2004  Elfriede Jelinek (Austria) - za „demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach”
2003  John M.Coetzee RPA (od 2006 obywatel Australii)- książki laureata odznaczają się „analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami”
2002   Imre Kertész (Węgry) - za „powieści, które przeciwstawiają osobiste doświadczenie jednostki wobec brutalnej bezstronności historii”

2001 V. S. Naipaul (Trynidad i Tobago, Wielka Brytania) - jest uważany za „spadkobiercę Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”
2000  Gao Xingjian (Chiny (od 1998 obywatel Francji)- Członkowie szwedzkiej akademii najbardziej docenili książkę „Góra duszy”.

2. Nagroda Literacka Nike
Polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana jest od 1997 przez fundację tejże nagrody. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę Nike zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Laureaci Nagrody Literackiej Nike:
2012
Marek Bieńczyk za zbiór esejów ,,Książka twarzy”. Polski pisarz postmodernistyczny, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”; enolog.
2011Marian Pilot za powieść Pióropusz
2010 – Tadeusz Słobodzianek za dramat Nasza klasa
2009Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom poetycki Piosenka o zależnościach i uzależnieniach
2008Olga Tokarczuk za powieść Bieguni
2007Wiesław Myśliwski za powieść Traktat o łuskaniu fasoli
2006Dorota Masłowska za powieść Paw królowej
2005Andrzej Stasiuk za powieść Jadąc do Babadag
2004Wojciech Kuczok za powieść Gnój
2003Jarosław Marek Rymkiewicz za tom poetycki Zachód słońca w Milanówku
2002Joanna Olczak-Ronikier za powieść W ogrodzie pamięci
2001Jerzy Pilch za powieść Pod Mocnym Aniołem
2000Tadeusz Różewicz za tom poetycki Matka odchodzi
1999Stanisław Barańczak za tom poetycki Chirurgiczna precyzja
1998Czesław Miłosz za zbiór Piesek przydrożny
1997Wiesław Myśliwski za powieść Widnokrąg

 

 


BIP Zespół Szkół Nr 1
Fanpage

KALENDARZ SZKOLNY

                                                                                                             

Klub języka angielskiego

SPOSÓB NA TEATR

WFOŚiGW

WYCIECZKI

 

 
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla themes  Valid XHTML and CSS.